Kanada och EU tecknar säkerhetspakt

Kanada och EU har tecknat en säkerhetspakt som knyter dem närmare varandra i samarbete kring militära inköp. Det skriver Bloomberg News.
en man på en scen framför kanadas flagga
Mark Carney. Foto: Justin Tang/The Canadian Press via AP

De två sidorna beskriver draget som ett första steg mot deltagande i EU:s gemensamma pool för militära inköp på 150 miljarder euro. Satsningen heter Security Action for Europe, SAFE, och ingår i den större upprustningen av Europa under namnet Rearm Europe på totalt 800 miljarder euro.

Kanadas satsning på försvaret ihop med Europa är ett tecken på nya tider. Tidigare har man spenderat den större delen av sina försvarspengar i USA, men i och med Trumps kontroversiella uttalanden sedan han åter tillträdde som amerikansk president, har Ottawa blickat över Atlanten för nya alternativ.

“I en värld som är farligare och mer splittrad, en tid där den regelbaserade globala ordningen är hotad, i en tid då den tekniska förändringen accelererar, har vi egentligen bara två val”, sade Mark Carney, premiärminister för Kanada, och fortsatte.

“Vi kan nostalgiskt blicka tillbaka och längta efter att den gamla ordningen på något sätt ska återvända, eller så kan vi bygga en ny med målmedvetenhet och partnerskap. Och som det mest europeiska av de icke-europeiska länderna vänder sig Kanada först till EU för att bygga en bättre värld”.

Läs mer:

Kanadas riksrevisor kritiserar köp av F-35 – Saab redo att leverera

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund