Lättad osäkerhet får Swedbank att höja aktier till övervikt

Swedbank anser att det nu går att ta mer risk varför man väljer att höja aktier till övervikt.
en man som blickar mot ett stormigt hav
Mattias Isaksson, chefsstrateg på Swedbank. Foto: Alexandra Bengtsson/SvD/TT

Det framgår av bankens senaste investeringsstrategi.

Även om osäkerheten inte har skingrats, tycks Swedbank se att den har i alla fall lättat något. Samtidigt stöttar finans- och penningpolitiken sedan tidigare, och nu väntas även Federal Reserve hoppa in med nya sänkningar.

“Vi förväntar oss att det är tillräckligt för att lyfta aktiemarknaden ytterligare, även om osäkerheten fortfarande omgärdar både ekonomin och de finansiella marknaderna”, säger Mattias Isaksson, chefsstrateg på Swedbank.

Mot bakgrund av att aktier höjs, väljer Swedbank att finansiera detta genom att ta ner räntor till en undervikt.

“Vi föredrar fortsatt penningmarknaden, de riktigt korta räntorna med löptider upp till ett år, framför obligationsmarknaden”, skriver förvaltarna.

För krediter behålls en taktiskt neutral vikt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.