Lista: Kända namn bland Kaunis Irons ägare – ex-ministern äger för 21 miljoner

En före detta näringsminister, några fastighetsmagnater och en pizza-entreprenör. Flera kända namn finns i gruvbolaget Kaunis Irons ägarlista.
Anders Sundström.
Anders Sundström.

2018 sedan återstartade Kaunis Iron järnmalmsgruvan i Kaunisvaara i Pajala kommun med ett 80-tal nya ägare. Nedan har Affärsvärlden listat de 25 största ägarna.

Flera välkända finansmän hamnar långt upp i listan. Bröderna Mats och Fredrik Paulsson återfinns på första och sjunde plats med innehav värda 103,5 respektive 23 Mkr. Erik Selin ligger på andra plats med ett aktieinnehav värt 69 Mkr.

Den före detta näringsministern Anders Sundström är styrelseordförande i Kaunis och äger aktier för 20,7 Mkr. Andra kända investerare är Staffan Persson, Brummer-veteranen Peter Thelin, Stadium-bröderna Ulf och Bo Eklöf och Online-pizza grundaren Dan Castillo via bolaget Riskornet.

Ägarnas initiala investering på totalt 500 Mkr 2018 verkar såhär långt ha varit en bra affär. Aktien är onoterad och handlas mycket sporadiskt, men vi uppskattar att värdet på aktien ligger kring 40-50 kr. Det ger ett bolagsvärde på drygt 2 Mdkr. Förmodligen skulle bolaget värderas mycket högre vid en eventuell börsnotering. I fjol omsatte bolaget 2,9 Mdkr och gjorde en vinst på 1,25 Mdkr. 900 Mkr delades ut till aktieägarna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.