Lugn öppning väntas på Wall Street
S&P 500-terminen är klockan 15.07 0,1 procent över fair value medan Nasdaq 100-terminen är 0,2 procent över.
New York-marknaderna höll stängt i går, och marknaderna i Europa samt i Asien har till största del handlats på ovansidan av nollan under tisdagen.
Investerarna har skakat av sig den oro som sprungit ur spänningarna mellan Ukraina och Ryssland. Ytterligare sanktioner mot Ryssland från EU-håll kan komma på tal. Nato uppges samtidigt ha planer på en insatsstyrka på flera tusen man som snabbt ska kunna skickas till östra Europa.
“Aktiemarknaderna verkar fortfarande inte prisa in extremrisker för ytterligare en försämring på denna front”, uppger Rabobank-analytikern Michael Every enligt CNBC. Han anser det vara “anmärkningsvärt” att marknaderna fortsätter att ignorera de geopolitiska riskerna.
Makromässigt kommer tisdagen innebära både inköpschefsindex och bygginvesteringar från landet i väst.
“Investerarna räknar inte med någon negativ läsning från dagens amerikanska byggdata”, säger Stephane Ekolo vid Market Securities enligt Bloomberg. Han tror att investerarna i dag försöker fokusera på den ekonomiska agendan, och att de geopolitiska frågorna håller sig i bakgrunden.
Sett till enskilda bolag har teknikaktier som Apple och Yahoo rört sig uppåt innan ordinarie handelsstart.
Groupon är upp i förhandeln på en höjd rekommendation från RBC, och Tesla stiger på en höjd rekommendation från Stifel.
Även om veckan i övrigt inleds stillsamt höjs tonen allteftersom slutet av den närmar sig. Federal Reserves Beige Book släpps exempelvis på onsdag, ECB:s styrräntebesked offentliggörs på torsdag, och på fredag kommer den amerikanska sysselsättningsstatistiken för augusti månad.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.