Lundin säljer ut
Det framgår av Finansinspektionens insynslista.
Efter transaktionen äger Lukas Lundin 1.096.711 aktier i Lundin Mining.
Även styrelseledamoten William Rand har minskat sitt innehav i Lundin Mining, med 50.000 aktier den 10 mars. Han äger därefter 223.424 aktier i Lundin Mining.
Därmed sålde de aktierna samma dag som Lundins samarbetspartner Freeport-Mcmoran meddelade att det är nära att nå en uppgörelse med Demokratiska Republiken Kongo (DRK) i den seglivade licensöversynen av Tenke Fungumere-gruvan.
Beskedet skickade upp Lundin Mining med över 10 procent.
Richard Adkerson, Freeports vd, kom med uttalandet i en intervju med Reuters, där han sade att regeringen i DRK de senaste månaderna ska ha varit mer medgörlig.
– Positiva indikationer finns på att vi har ett avgörande på den här processen inom synhåll, sade Richard Adkerson.
Freeport är huvudoperatör av Tenke Fungumere, som klassas som en av världens största koppar och kobolt-fyndigheter.
Svenska Lundin Minings ägarandel i gruvan uppgår till närmare 25 procent. Freeport äger närmare 58 procent, medan det statliga gruvbolaget Gecamines äger drygt 17 procent.
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.