Morgonens nyheter i korthet

DAGENS INDUSTRI Volvo PV sparkar konsulter Hundratals konsulter kommer att få lämna Volvo Personvagnar under hösten.

“Vi måste sänka våra kostnader”, säger Sven Eckerstein, vice VD för Fordägda Volvo PV som totalt har cirka 1.000 konsulter i arbete.

Neddragningen drabbar börsnoterade konsultföretag som WM-data, Frontec, Cell Network, Sigma och Teleca. Ingen går säker och flera nystartade projekt kan bli stoppade som ett resultat av sparkampanjen som drogs i gång i förra veckan.

Nordea och SEB hjälper blankare För ett år sedan lånade varken Nordea eller SEB Fonder ut svenska aktier till blankare. Nu har de bytt inställning.

“Långsiktigt tror vi att det skapar mervärde för våra andelsägare. Att vi gör det i liten omfattning beror inte på att vi är negativa till utlåning, det beror på att intresset för att låna ut är begränsat eftersom marginalerna är låga”, säger Olof Neiglick, VD Nordea Fonder.

Samtidigt uppger tidigare storutlånare som Robur och Handelsbanken Fonder att deras utlåning minskat.

Telia och Sonera köper 3G-licens i Lettland Telia- och Soneraägda Latvian mobile telephone (LMT) köper en av Lettlands två utbjudna 3G-licenser. Beslutet offentliggjordes när fristen gick ut förra fredagen. Stenbecksfärens Tele2, som är det andra bolaget som inbjudits att köpa, tiger om sitt beslut.

Licenserna säljs till ett fast pris på 5,8 miljoner lats, cirka 90,2 miljoner svenska kronor.

SVENSKA DAGBLADET Dyrt när Ericsson lägger ut produktionen På kort sikt har det varit dyrt för Ericsson att lägga ut sin produktion på Flextronics och andra företag. Även på lång sikt är de möjliga vinsterna små, samtidigt som företaget riskerar att förlora viktig kunskap.

Det hävdar professor Christian Berggren, Linköpings Universitet, och docent Lars Bengtsson, Högskolan i Gävle, som i en studie visar att Ericsson inte lyckats bevisa att kostnaderna blivit lägre.

Kronan knappar in på dollarn Både dollarn och euron kommer att kosta 8,80 kronor om tre månader. Det betyder att kronan stärks med 61 respektive 33 öre jämfört med dagens noteringar. Det spår SEB Merchant Bank i en ny analys. Även övriga marknadsaktörer tror på en kronförstärkning.

DAGENS NYHETER Euron driver upp priserna Sydeuropas priser skjuter snabbt i höjden och att euron är den stora boven i dramat är både fransmän och italienare övertygade om.

Redan långt innan den nya eurovalutan vid årsskiftet tog över i tolv av 15 EU-länder varnade många för stora prisökningar i form av “smyghöjningar”, då både handel och restaurangbransch har en tendens att runda av till psykologiskt utformade lockpriser, som till exempel 2,99 euro i stället för de 2,57 eller 2,36 som kaffet kanske egentligen kostade när franc- eller lirepriset översattes till euro.

Italiens finansminister Giulio Tremonti vill att EU inför en ny 1-euro, i sedelform, för att stabilisera synen på eurons värde.

“Idag finns en tendens att inte värdesätta mynten”, säger han.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight