Negativ löneutveckling tyngde på Wall Street

Storbolagsindexen på Wall Street höll sig stadigt i negativt territorium från öppning till stängning på fredagen.

Vad som tyngde sentimentet verkade vara den negativa löneutvecklingen som framgick av december månads jobbrapport. Denna tycktes också skapa spekulationer om en uppskjuten räntehöjning från den amerikanska centralbankens sida. Sett till bolag kämpade bankerna i uppförsbacke.

Dow Jones Industrial Average hade vid stängningen tappat 0,9 procent till 17.740. På den bredare marknaden var S&P 500 ned med 0,8 procent till 2.045 medan Nasdaq Composite backade 0,7 procent till 4.704.

Räntan på den tioåriga obligationen var ner med 4 punkter till 1,97 procent samtidigt som trettioårsräntan sjönk 4 punkter till 2,55 procent.

Under december ökade antalet arbeten utanför jordbrukssektorn med 252.000 personer, jämfört med väntade 240.000 personer. Det framgick av dagens amerikanska jobbstatistik som presenterades innan öppning.

Genomsnittslönerna visade sig däremot ha sjunkit med 0,2 procent när marknaden väntat att de skulle ökat med 0,2 procent.

Dow Jones Newswires rapporterade att Charles Evans, som är ordförande för Chicago-kontoret vid USA:s centralbank Federal Reserve, efter statistiken uppgav att det ej finns något behov av en räntehöjning innan 2016.

Vidare sade Evans att han föredrar att vara tålmodig när det gäller räntehöjningar, givet att inflationen ligger på en nivå långt ifrån målet på 2 procent.

Över till börsgolvet där finanssektorn utvecklades svagt. De tre stora bankerna Goldman Sachs, Bank of America och JP Morgan Chase stängde i ett spann mellan -1,5 och -1,8 procent. Finanssektorn som helhet tappade 1,3 procent.

Oljepriserna noterades lägre under fredagens session och det tycktes drabba bland annat Chevron som sjönk 1,9 procent.

Bed Bath&Beyond föll 6,8 procent efter att ha rapporterat ett vinstfall på grund av högre kostnader under det tredje kvartalet.

Det fanns också aktier på uppsidan, däribland nätverksjätten Cisco vars aktie steg 1 procent. Bolaget meddelade under CES-mässan, som pågår i Las Vegas, att man förnyat sitt partnerskap med Proximus som är den ledande belgiska aktören inom IT- och telekomtjänster.

Nästa vecka rullar den amerikanska rapportsäsongen igång ordentligt, med stora bolag som Alcoa och Intel som väntas visa sina kort på måndag.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.