Marknader
Negativ öppning väntas på börsen
På den svenska bolagsscenen släppte Elekta delårsresultat för det första kvartalet i medicinteknikbolaget brutna räkenskapsår medan spelbolaget Netent håller kapitalmarknadsdag.
Färska siffror från två olika källor i Kina visar på nytt att den kinesiska ekonomins tillväxt är på väg att stanna av. Utsikterna sänkte de asiatiska börserna på nytt med nedgångar under tisdagen om -3,8 procent på japanska Nikkei och -2,1 respektive -4,7 procent på Shanghai och Shenzhen.
Elekta redovisade ett resultat som gick in under analytikernas förväntningar. Rörelseresultatet landade på -93 miljoner medan väntat var -75 miljoner. Orderingången var något över förväntan, 2.536 miljoner, mot väntade 2.441 miljoner.
Elekta upprepade samtidigt bedömningen att tillväxten för nettoomsättningen kommer tillbaka under andra halvåret, medan första halvåret väntas visa negativ omsättningstillväxt.
SEB har slutfört försäljningen av tyska SEB Asset Management, inklusive dotterbolaget SEB Investment, till Savills.
Astrazeneca tecknar samarbetsavtal med Valeant kring psoriasisbehandlingen brodalumab. Bolagen ska lämna in ansökan för myndighetsgodkännanden i fjärde kvartalet i år och Astrazeneca får en förstagångsbetalning på 100 miljoner dollar. Därefter väntas milstolpsersättningar på upp till 170 miljoner dollar samt ytterligare 175 miljoner dollar kopplat till säljrelaterade milstolpar.
Netent har genom en dispensklausul fått ett statligt godkännande att lansera sina spelprodukter hos Borgata och bwin.party på den reglerade marknaden i New Jersey i USA. Spelbolaget håller i dag kapitalmarknadsdag i Stockholm.
Forskningsbolaget Karo Bio köper svenska och norska Apropharm för 100 miljoner kronor. Bolagens produktportfölj består av apoteksprodukter, bland annat Triolif mot halsont som ska lanseras i september.
På den svenska makroagendan riktas investerarnas fokus mot torsdagen då Riksbanken lämnar penningpolitiskt besked följt av en presskonferens med centralbankschefen Stefan Ingves. Enligt SIX News sammanställning av analytikernas förväntningar väntar sig 9 av tolv analytiker att reporäntan lämnas oförändrad vid -0,35 procent.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.