Nej tack till omorganisation

Veckans frågeställare har flera skäl till att ogilla den omorganisation som ledningen vill genomföra. Men den verkar vara ett faktum, menar Gunilla Arhén som tycker att det är bättre att sätta upp nya mål.

Fråga:
Jag är regionchef i ett mellanstort företag. Ledningen har av och till talat om att förändra verksamheten efter produktområden, i stället för som nu efter geografiska ansvarsområden. Jag anser att nuvarande ordning är bättre ur ett affärsperspektiv.

Vi känner våra kunder och kan ta ett samlat grepp om kontakter och affärer. Därför har jag länge argumenterat emot och presenterat ett antal underlag som visar på fördelen med nuvarande organisation. Men nu verkar det i alla fall som om ledningen planerar att genomföra detta. Ledningsgruppen består i dag av bland annat mig själv och produktchefer. Jag är orolig för framtiden. Hur kan jag agera för att mitt ansvarsområde ska komma så väl ut som möjligt i den nya situationen?

Har i ärlighetens namn dessutom svårt att se mina nuvarande kollegor i ledningsgruppen som chefer jag ska rapportera till. Min enhet har haft det bästa resultatet av alla regioner under flera år. Kan inte se hur en omorganisation ska förbättra affärerna i vår region. Funderar på om och hur jag kan driva uppfattningen att vi ska behålla befintlig organisation.

“Orolig för sämre resultat”

Svar:
Innan du agerar bör du noga tänka igenom några viktiga frågor. Jag tolkar att ledningen redan har fattat beslut att driva igenom den här förändringen. Därför är det oklokt att fortsätta argumentera emot en situation som redan verkar vara fastställd.

Du har aktivt och känslomässigt arbetat emot omorganisationen. Analysera dina möjligheter att i framtiden trovärdigt kunna samarbeta med ledningen. För att klara det, ställ in dig på en stor mental förändring för dig och dina medarbetare. Din ambition bör vara att ni ska fortsätta leverera bästa resultat inom ramen för den nya organisationen.

Hur bedömer du dina framtida möjligheter att återskapa en god och trovärdig relation till ledningen? Det är viktigt att de kan lita på dig i framtiden och att du känner förtroende för dem.

Du behöver tid att mentalt ställa om själv, att hitta din egen inre kraft och energi för att kunna samarbeta inom de nya ramarna. Först då kan du entusiasmera dina medarbetare. Du och din enhet kommer att behöva förbereda er på att tänka nytt. Hur ska era nya arbetsformer se ut? Kommer du att behöva göra många förändringar i din organisation?

Vilka nya mål bör ni arbeta mot? Tänk igenom och förbered dig på detta redan nu.

En samvetsfråga till dig själv – kommer du att kunna göra ett bra jobb och känna tillfredsställelse i din nya roll? Du verkar tveksam inför utsikten att rapportera till dina kollegor. Kan du med trovärdighet ställa dig bakom den nya organisationen? Kan du med kraft argumentera för den gentemot dina medarbetare? Ta dig tid att tänka igenom dessa frågor innan du går vidare. Lycka till!

Gunilla Ahrén

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.