Nobia
Nobia säljer sin franska kökskedja
Nobia avser att svara på erbjudandet efter konsultation med arbetstagarrepresentanter i enlighet med fransk lag.
Nobias avsikt att sälja sin franska verksamhet är en konsekvens av att Hygena under de senaste åren har haft en negativ påverkan på Nobias rörelseresultat, trots omfattande åtgärder och investeringar.
Erbjudandet omfattar samtliga aktier i Hygena Cuisines för en köpeskilling om 20 miljoner euro på en kassa- och skuldfri basis, vilken ska erläggas kontant vid affärens genomförande.
En försäljning av Hygena skulle förbättra Nobias rörelsemarginal, enligt bolaget. För 2013 uppgick Hygenas nettoomsättning till 142 miljoner euro och rörelseresultat till -12,6 miljoner euro.
Effekten på Nobias resultat för 2014 förväntas uppgå till cirka -500 miljoner kronor, huvudsakligen hänförlig till nedskrivning av goodwill och uppskjuten skattefordran, och kommer att redovisas som strukturkostnad.
Om Nobia accepterar erbjudandet, förväntas transaktionen slutföras under fjärde kvartalet 2014, förutsatt godkännande från de franska konkurrensmyndigheterna.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.