Nordea
Nordea och Handelsbanken höjer boräntan

Efter Riksbankens höjning av styrräntan gör nu Nordea och Handelsbanken detsamma beträffande räntan för bolån.
För bolån med tre månaders bindningstid gör Nordea en höjning med tio punkter. Den nya räntan som träder i kraft i dag blir därmed 2,29 procent.
Handelsbanken i sin tur höjer räntan med 0,25 procentenheter till 2,5 procent för lån med samma bindningstid. Övriga löptider lämnas oberörda.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.