Juridik
Ny chefsjurist på SwedSec
SwedSec förstärker sin organisation och har anställt Mirre Laurell som chefsjurist. Detta är en konsekvens av att verksamheten växer och att SwedSecs självreglerande position har stärkts. Mirre Laurell kommer främst att arbeta med disciplinärenden och regelverksfrågor.
Mirre Laurell är 47 år och har lång erfarenhet av regelfrågor på värdepappersmarknaden. Efter att ha avlagt sin jur.kand. examen vid Stockholms universitet satt hon som länsrättsnotarie vid länsrätten i Södermanlands län. Under åren 1991 till 2001 arbetade hon som jurist på Finansinspektionens värdepappersmarknadsavdelning och 2001 började hon på Nordnet Bank AB, där hon arbetat som bolagsjurist och compliance officer.
Mirre Laurell tillträdde som chefsjurist på SwedSec den 11 januari.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.