Ny chefsjurist på SwedSec

SwedSec rekryterar Nordnets chefsjurist. Den 11 januari tillträdde Mirre Laurell på posten som chefsjurist för SwedSec.

SwedSec förstärker sin organisation och har anställt Mirre Laurell som chefsjurist. Detta är en konsekvens av att verksamheten växer och att SwedSecs självreglerande position har stärkts. Mirre Laurell kommer främst att arbeta med disciplinärenden och regelverksfrågor.

Mirre Laurell är 47 år och har lång erfarenhet av regelfrågor på värdepappersmarknaden. Efter att ha avlagt sin jur.kand. examen vid Stockholms universitet satt hon som länsrättsnotarie vid länsrätten i Södermanlands län. Under åren 1991 till 2001 arbetade hon som jurist på Finansinspektionens värdepappersmarknadsavdelning och 2001 började hon på Nordnet Bank AB, där hon arbetat som bolagsjurist och compliance officer.

Mirre Laurell tillträdde som chefsjurist på SwedSec den 11 januari.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.