Frankrike
Ny regeringskris i Frankrike – premiärministern förlorar förtroendeomröstning

Det rapporterar SVT.
Bayrou, en mittenpolitiker, har försökt driva igenom budgetnedskärningar för att få ner statsskulden, men mött motstånd både från vänstern och högern.
När omröstningen var klar hade 364 röstat emot Bayrou och bara 194 ledamöter för honom. Resultatet var samtidigt väntat då oppositionen redan hade flaggat för att man skulle fälla Bayrou.
Bayrou är den tredje premiärministern som franska folket avsatt inom drygt ett år.
Något nyval blir det inte eftersom president Emmanuel Macron meddelat efter omröstningen att han tänker utse en ny premiärminister under de kommande dagarna.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.