Fingerprint Cards
Oppenheimer minskar i Fingerprint
Det framgår av flaggningsmeddelande där transaktionens skäl uppges vara en bolagshändelse.
Bolagshändelsen i fråga är troligtvis att Oppenheimers innehav samtidigt spätts ut av optionslösen från ledningens optionsprogram och att de därmed passerat flaggningsgränsen 5 procent av kapitalet.
I dagens flaggningsmeddelande motsvarar Oppenheimers innehav 4,87 procent av kapitalet och 4,14 procent av rösterna. Vid den senaste flaggan, daterad den 8 september, hade Oppenheimer 5,65 procent av kapitalet och 4,77 procent av rösterna.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.