Ukraina
Putin har beordrat rysk militär att gå över ukrainska gränsen

Agerandet har fått snabb internationell fördömelse och sanktioner har även satts på plats. Amerikansk verksamhet i regionerna ska avslutas och importen av varor därifrån skall förbjudas.
2014 hade Donetsk-regionen en omröstning om att bli självständig – men den omröstningen har ansetts vara illegal av Ukraina såväl som EU och USA. Resultatet blev då runt 90-10 för att bli självständiga, men det fanns också tecken på valfusk i form av personer som röstade flera gånger med mera.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.