Råoljan kring 42 dollar

Råoljepriserna klättrade en aning på onsdagen efter ett par dagars nedgång. Priset på onsdagsmorognen låg kring 42 dollar per fat.

På råvarumarknaden har oljan noterat uppgång på onsdagen, och därmed avslutat två dagars nedgång efter att handlare köpt kontrakt för att stänga positioner som spekulerade i att priser skulle sjunka, och även som en följd av att en rapport visar att lagren i USA stigit mindre än väntat förra veckan.

På metallmarknaden är det mest neråt, med som mest 4,2 procent för nickel. Aluminium och bly är mot strömmen.

Klockan 7.38 var råolja med leverans i mars 59 cent upp till 42:17 dollar per fat i den elektroniska handeln på Nymex. Brentoljan noterades samtidigt till 44:39 dollar per fat i London, motsvarande en uppgång på 66 cent.

“Siffrorna från API (American Petroleum Institute) publicerades tidigt på morgonen japansk tid och data var mer bullish än vad som väntats. På kortsiktig basis kommer marknaden att sälja över 47 dollar och köpa runt 40 dollar eller så”, säger Ken Hasegawa på Newedge Group till Bloomberg News.

API har ändrat publiceringstid för sina siffror, som tidigare riskerade att sammanblandas med data från USA:s energidepartement.

Veckostatistiken över oljelagren i USA under förra veckan, från landets energidepartement, publiceras klockan 16.30 i eftermiddag, och väntas visa att råoljelagren steg för sextonde gången på 18 veckor, med 2,8 miljoner fat.

Bensinlagren väntas ha ökat med 1,75 miljoner fat per dag. Lagren av destillat, en kategori som inkluderar eldningsolja och diesel, väntas ha minskat med 1,13 miljoner fat.

På basmetallmarknaden visar koppar med leverans om tre månader en nedgång med 0,3 procent till 3.299 dollar per ton. Zink med samma leveranstid visar en något större rörelse ner med 0,4 procent till 1.140 dollar per ton.

Bly med leverans om tre månader noterades på morgonen mest upp, med 0,8 procent till 1.154 dollar per ton.

Nickel med samma leveranstid noterades på morgonen mest ned av industrimetallerna, med 4,2 procent till 11.400 dollar per ton.

Aluminium, också med leverans om tre månader, noterades upp med 0,3 procent till 1.344 dollar per ton.

På ädelmetallmarknaden har guldet i Asien i natt visat liten förändring på dollarförsvagning mot euron och oljeprisuppgången, som ökade den ädla metallens attraktionskraft som alternativ investering och hedge mot inflation. Guld tenderar att röra sig i motsatt riktning som dollarn.

Guld med omedelbar leverans visar på onsdagens morgon en nedgång med 0,7 procent till 893:32 dollar per uns.

Marknadstemperaturen ca klockan 7.38

————————————

Olja, Nymex 1st Month Future 0:59 USD 42:17 USD

Olja, ICE Brent 1st Month Future 0:66 USD 44:39 USD

Aluminiumtermin, LME 3 mån 4 USD 1.344 USD

Koppartermin, LME 3 mån -11 USD 3.299 USD

Blytermin LME 3 mån 9 USD 1.154 USD

Zinktermin, LME 3 mån -5 USD 1.140 USD

Nickeltermin, LME 3 mån -500 USD 11.400 USD

Guld, spot -5:90 USD 893:32 USD

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.