Börsen stänger på plus – Astra Zeneca i topp

Positiva siffror på Stockholmsbörsen avslutade torsdagen efter ytterligare en dag med delårsrapporter.
börs graf aktier börsen
Stockholmsbörsen upp när börsen stänger för dagen.

Utvecklingen är i linje med den på ledande europeiska börser.

Vid stängningen var OMXS30-indexet upp 0,30 procent till 2 600,22. Aktier för cirka 17,4 miljarder kronor omsattes på Stockholmsbörsen.

Bäst utveckling bland börsens större industrisektorer hade hälsovård med en uppgång på 2 procent. I andra vågskålen låg råvaror i botten med minus 0,4 procent.

Bland de ledande aktierna, som ingår i OMXS30-index, steg Nordea 2,0 procent medan Astra Zeneca var upp 2,0 procent. Sämst utveckling hade Saab B med minus 1,6 procent medan Boliden var ned 1,5 procent.

Läkemedelsbolaget Astra Zeneca rapporterar positiva resultat från fas III-studien Prevail för läkemedelskandidaten gefurulimab. Studien visade en statistiskt signifikant och kliniskt meningsfull förbättring i patienters förmåga att utföra dagliga aktiviteter jämfört med placebo efter 26 veckor.

Teleinstallationsbolaget Eltel släppte sin rapport för det andra kvartalet, som visade på minskad omsättning men med ett justerat ebitda-resultat som steg med 22,6 procent på årsbasis. Aktien backade 7,1 procent.Bland de mest omsatta på börsen finns försvarsbolaget Saab, som backade, fordonstillverkaren Volvo, som stängde runt oförändrat och investmentbolaget Investor som var upp 0,5 procent.

Kontanthanteringsbolaget Loomis har genom sitt dotterbolag tecknat avtal om att förvärva hela Kipfer-Logistik. Förvärvet väntas slutföras den 1 september 2025 och verksamheten kommer att integreras i Loomis internationella affärsområde. Bolaget omsatte omkring 9 miljoner schweizerfranc under 2024 och har 28 anställda. Aktien steg 1,4 procent.

Vårdbolaget Medicover ökade sin vinst rejält i det andra kvartalet, samtidigt som även omsättningen steg. Aktien ökade 10,7 procent.

Medicinteknikbolaget Mentice minskade sin omsättning rejält i det andra kvartalet, och vände till förlust. Aktien var upp 1 procent. I samma veva meddelade bolaget att man ska genomföra en företrädesemission om cirka 32 miljoner kronor.

När det kommer till analyser har Pareto sänkt sin rekommendation för Paradox till behåll från köp. Aktien föll 1,1 procent.

Både Handelsbanken och Pareto sänker Swedencare till behåll från köp, och aktien backade 1,3 procent.

SEB inleder bevakning på Enity med köp och riktkurs 115 kronor, och aktien steg 7,8 procent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.