Juridik
Ryanair utsatt för mångmiljonbedrägeri
Enligt irländska Independent ska tjuvar ha lyckats få igenom en transaktion med en kinesisk bank där pengar stulits från flygbolaget, skriver Sunday World.
– Flygbolaget har arbetat med sina banker och berörda myndigheter och pengarna har nu frysts, säger en talesperson för Ryanair. Det ska röra sig om mindre än 4,5 miljoner euro.
Flygbolaget räknar nu med att kapitalet inom kort ska återbetalas och har vidtagit åtgärder för att den här typen av överföringar inte ska kunna upprepas. Frågan är nu föremål för rättsliga åtgärder.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.