Rykten lyfter Gambro

Medicinteknikbolaget Gambros aktie har stigit med nästan 7 procent på några dagar. Enligt obekräftade rykten på aktiemarknaden är företagspiraten Christer Gardell på väg att köpa in sig i bolaget. - Jag har inga kommentarer, säger han till Affärsvärlden.se.

Det har surrat kring Gambro på aktiemarknaden en längre tid. De senaste dagarna har uppgifterna tilltagit i intensitet och kursen börjat röra sig uppåt. Igår steg Gambros A-aktie med 3,5 procent och idag fortsätter den klättra. Sedan i måndags är uppgången 7 procent till som högst 90 kronor idag.

Enligt rykten som just nu cirkulerar i Stockholms finanskretsar är det Christer Gardells Cevian Capital som är på väg att köpa in sig i bolaget. Köpen ska enligt uppgifterna ske via den anonyma Londonbaserade firman MAN Financial Ltd som just nu dammsuger marknaden på röststarka A-aktier i Gambro. Den senaste veckan har firman nettoköpt 3 362 400 aktier i bolaget, och är därmed överlägset störst på köparsidan. Posten motsvarar cirka 1 procent av det totala antalet i bolaget, men mer av rösterna.

Andra uppgifter gör gällande att Gardell ska ha besökt Gambro vid flera tillfällen den senaste tiden.

– Jag har inga kommentarer, säger Christer Gardell när Affärsvärlden.se når honom i Florida där han befinner sig för att locka investerare till sin nya fond.

Som sagt rör det sig om hittills obekräftade rykten, och det finns många som av olika skäl kan ha intresse av att sprida uppgifterna. I ryktesfloran kring Gambro, som Affärsvärlden tidigare rapporterar om, har också nämnts Carl Bennet och dennes medicinteknikbolag Getinge.

Men att att Christer Gardell skulle vara intresserat av Gambro är inte helt osannolikt.

Gambro sitter efter försäljningen av dialysklinikerna i USA till amerikanska Davita på en nettokassa på 6,4 miljarder kronor. Dessutom finns en stor potential i en uppdelning av bolaget som består av affärsområdena Renal Products samt blodkomponentteknologin, BCT. Inom BCT finns även ett utvecklingsbolag Navigant, som spås en lysande framtid. Hela BCT har av mäklarfirmor värderats till 11 miljarder kronor, vilket motsvarar mer än en tredjedel av hela Gambros börsvärde på drygt 30 miljarder kronor.

Dessutom har Gambro ett stort fastighetsinnehav som värderats till över 5 miljarder.

Christer Gardell har uppgivit att han för närvarande har fyra bolag på Stockholmsbörsen på sin “korta lista”.

Pengar saknas inte.

– Jag kan mobilisera 40 miljarder om det fråga om en riktigt, riktigt bra affär, sade Gardell nyligen i en intervju i Affärsvärlden.

Storägare i Gambro är Investor med 19,9 procent av kapital och 26,3 procent av rösterna. Investors nye vd Börje Ekholm är gammal bekant till Christer Gardell då de båda arbetat på managementkonsultföretaget McKinsey.

Christer Gardell håller just nu på att ta in pengar till en ny fond, vilket är orsaken till att han befinner sig i Florida. Målet är 9 miljarder kronor, vilket skulle ge ett köputrymme på 20 miljarder.

– Intresset är mycket stort, det har varit en väldigt bra respons härifrån USA, säger Christer Gardell som hoppas att den nya fonden kan vara på plats till sommaren.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.