Rykten om ny Iphone i kväll

I kväll kliver Steve Jobs upp på scenen på Apple-konferensen WWDC. Med sig kommer han - enligt ryktena - bland annat ha en ny Iphone.

Under sitt anförande vid Word Wide Developer Conference brukar Apples vd visa upp nya prylar. Och sedan lanseringen av Iphone 2007 har nya varianter av telefonen dykt upp varje år. Förhandsryktena talar inte om att 2010 ska erbjuda ett avsteg från den traditionen. Däremot tror inte bloggen GigaOm att namnet på den nya telefonen blir Iphone 4G. Istället gissar man på Iphone HD.

I slutet av april hamnade Gizmodo på kollisionskurs med Apple sedan man kommit över en prototyp av den nya telefonen och publicerade detaljer om den på sin webbplats. Bland nyheterna finns förbättringar i kameran, bättre skärm med högre upplösning och en ny design på skalet. Och under skalet kommer nya versionen av operativsystemet finnas, Iphone OS 4, som bland annat ger Iphone stöd för att ha flera program igång samtidigt.

Men förhandsryktena handlar om mer än Iphone. Ett kretsar kring Apples köp av Lulu, en tjänst för strömmande musik som Apple köpte för ett halvår sedan. Den sista maj stängde tjänsten ner, vilket möjligen kan tyda på att den i kväll uppstår i ny form. Kanske som en konkurrent till Spotify och nylanserade Rdio, med Niklas Zennström och Janus Friis som investerare.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund