Segulah säljer börsbolag för 975 miljoner

Imtech har biträtts av Mannheimer Swartling i samband med förvärv av NEA, ett svenskt teknikserviceföretag, från private equity-bolaget Segulah för cirka 975 miljoner kronor.

Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket.

Imtech, baserat i Nederländerna, är ett av Europas ledande teknikbolag med cirka 23 000 anställda och en omsättning överstigande 4,3 miljarder euro. Bolagets aktier är noterade på Euronext Stock Exchange Amsterdam.

Byråns team leddes av Michael Karlsson och Lucas Jonsson, framförallt assisterade av Tobias Bergström. Johan Carle har ansvarat för konkurrensrättsliga frågor, biträdd av Christian Hagerman och Jens Agö.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund