SHB: Därför kommer mediebolaget lyfta på börsen

Handelsbanken menar att en positiv resultatavvikelse motiverar en kursuppgång i dag.

Mediebolaget MTG:s rörelseresultat i det andra kvartalet var högre än konsensusprognosen, där den positiva avvikelsen var hänförlig till lägre kostnader inom både fri-TV och betal-TV i Norden. Omsättningen var dock lägre än väntat, noterar Handelsbanken i ett marknadsbrev.

Banken bedömer att den positiva resultatavvikelsen motiverar en kursuppgång i dag.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.