Skanska
Skanska får USA-order värd 860 miljoner

Kontraktet är värt 81 miljoner dollar, motsvarande cirka 860 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för USA för det fjärde kvartalet. Det framgår av ett pressmeddelande.
Projektet består av en fullständig exteriör och interiör renovering samtidigt som byggnadens historiska integritet ska bibehålls. Byggd som ett minnesmärke över de soldater från Tennessee som dog i första världskriget är byggnaden också listad i “National Register of Historic Places”.
Skanskas del av byggnationen beräknas påbörjas i februari 2024 och ska vara slutförd under det första kvartalet 2026.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.