SKF öppnar för förvärv av bolag med miljardomsättning
När han ombeds definiera större förvärv lyfter han fram franska SNFA, köpt i maj 2006 med en omsättning på något under 100 miljoner euro. Lite större än så är inte några problem är budskapet från SKF-chefen.
Att SKF har gjort förhållandevis få förvärv under 2007 beror inte på någon förändring i ambitionen, försäkrar Tom Johnstone i samma veva.
“Det blev ganska många 2006. Det har blivit färre i år, men det beror inte på att aktivitetsnivån har blivit lägre utan det handlar mer om timing”, säger han.
Resurser läggs också på att höja produktionskapaciteten för att kunna möta den starka efterfrågan. Färska och pågående investeringar kommer att lyfta kapaciteten “signifikant” nästa år, särskilt vad gäller stora lager berättar Tom Johnstone.
“Capex kommer att ligga kring 2 miljarder i år och jag förväntar mig att 2008 kommer att ligga något över 2 miljarder också. För 2009 får vi ser vad det lider”, säger han till Direkt.
Uppförandet av de nya anläggningarna går enligt plan och Tom Johnstone betecknar en av fabriksstarterna i Kina som troligtvis den bästa inom SKF någonsin. Det är där – Kina, Indien och Indonesien etcetera – som den största utbyggnaden sker eftersom efterfrågan i dessa regioner sedan en tid tillbaka har passerat kritisk massa.
“Man kan skeppa stora lager från Europa till Kina och till Indien när volymerna är små. Men med den snabba tillväxten vi ser måste vi tillverka där tillväxten finns”.
Trots att investeringarna har ökat de senaste åren har SKF:s avskrivningsnivåer legat still, upplyser Dresdner Kleinwort i en analys. Det kan bli en aspekt att ta hänsyn till under 2008 skriver investmentbanken vidare.
“Avskrivningarna kommer att gå upp lite under 2008, visst är det så. Om man gör investeringar större än de samlade avskrivningar så kommer det slutligen att vara fallet. Men det är ingen stor faktor”, kontrar Tom Johnstone.
SKF:s balansräkning ses som stark och åtminstone på en del händer ute på marknaden finns utskiftning till ägarna med i korten. Skuldsättningsgraden låg i slutet av det tredje kvartalet kring 41 procent. Det ska ställas mot målet om att ligga kring 50 procent. Vid utgången av 2006 låg skuldsättningsgraden på 39 procent och den gången slutade det med en återföring via inlösen, alltså exklusive ordinarie utdelning, om totalt 4,5 miljarder kronor eller 10 kronor per aktie.
“Vårt primära mål är att investera i verksamheten, genom förvärv eller investeringar i nya anläggningar för att stödja tillväxten. Vad vi emellertid har visat de två-tre senaste åren är att vi, om vi ser att vi inte kan investera eller om det finns tillräckligt med pengar över efter det, återför pengar till våra ägare. Detta är beslut för styrelsen att ta i januari”, är Tom Johnstones kommentar på ämnet.
Skuldsättningsmålet spelar en “viktig” roll i denna process. Det ska dock inte betraktas som någon maxim som bolaget måste efterleva vid varje givet ögonblick eller kvartal, säger SKF-chefen.
“Om rätt affärsmöjligheten skulle komma upp skulle vi kunna gå lite över det”, säger Tom Johnstone. Beskeden kring vikten av nuvarande kreditbetygen är mer dogmatiska. SKF har A3 hos Moodys och A- hos Standard & Poors och det är viktigt att ligga på A säger SKF-vd:n.
“Det är viktigt för upplåningen och finansieringen. Och för koncernens stabilitet. Vi tror att det är rätt nivå ha i vår verksamhet”.
Nyhetsbyrån Direkt
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.