SKF
SKF:s Kina-fabriker åter igång

Det uppger SKF:s kommunikationschef Theo Kjellberg för Nyhetsbyrån Direkt.
SKF har cirka 6.000 medarbetare i Kina. Bolaget räknade likt många andra aktörer med att öppna sina fabriker i Kina måndagen den 10 februari i linje med myndigheternas instruktioner.
Vid förra veckans rapportpresentation uppgav SKF:s vd Alrik Danielson att Coronavirusutbrottet i Kina har tyngt SKF:s utsikter för första kvartalet 2020 och påverkat den guidning som bolaget gav i tisdagens bokslut.
“Vi har sänkt vår syn lite. Vi tror inte att det kommer att vara en så stor effekt för hela året. Om det löser sig relativt snabbt tror vi inte att det kommer att bli en stor effekt, men under första kvartalet får det förstås en påverkan”, sade SKF-chefen med hänvisning till det då pågående produktionsstoppet i landet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.