Splittrad bostadmarknad
Medelpriset för en villa i riket har gått ned med 2 procent under december. Priset på bostadsrätter i riket har stått still den senaste månaden. Dock skiljer sig prisutvecklingen från ort till ort.
Det skriver Mäklarstatistik i ett pressmeddelande.
– Statistiken från december ger en splittrad bild av bostadsmarknaden, framförallt för bostadsrätter där priserna går både upp och ner. Det är mycket svårt att dra några slutsatser åt vilket håll vi är på väg. Å ena sidan har vi märkt att räntesänkningarna har ökat köpviljan något. Å andra sidan finns oron kring finanskrisen och sysselsättningen kvar. December är en månad då det görs få affärer och det blir intressant att följa hur marknaden kommer igång nu efter helgerna, säger Per Johnler VD på Fastighetsbyrån.
(Texten uppdateras inom kort)
Bostadsrätter:
Prisutveckling 1 månad |
Pris |
|
Riket |
0 % |
15 640 kr/m2 |
Centrala Stockholm |
+ 1 % |
45 098 kr/m2 |
Storstockholm |
– 2 % |
26 749 kr/m2 |
Centrala Göteborg |
– 4 % |
26 344 kr/m2 |
Storgöteborg |
+ 3 % |
17 906 kr/m2 |
Centrala Malmö |
+ 2 % |
16 714 kr/m2 |
Stormalmö |
+ 3 % |
14 309 kr/m2 |
Villor:
Prisutveckling 1 månad |
Pris |
|
Riket |
– 2 % |
1 729 000 kronor |
Storstockholm |
– 1 % |
3 102 000 kronor |
Storgöteborg |
– 2 % |
2 535 000 kronor |
Stormalmö |
– 3 % |
2 277 000 kronor |
(Källa: Mäklarstatistik)
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.