Stark efterfrågan på Wesc
Det framgår av ett pressmeddelande.
Ordersiffran inkluderar inte försäljningen till Wesc:s egna butiker. Ingen materiell försäljning till Danmark ingår i ordersiffran för vårkollektionen 2011 på grund av omstrukturering av distributionen i landet.
Wesc upprepar även bolagets målsättning om en omsättning på minst 440 miljoner kronor och ett rörelseresultat på 70 miljoner kronor för räkenskapsåret 2010/2011.
– Volymerna fortsätter att öka med mer än 20 procent och vi har sett en fortsatt ökande andel omgåendeförsäljning. Valutaeffekter gör att tillväxten i förorder beräknad i svenska kronor är något svagare men i gengäld kan samma valutaeffekter få en positiv inverkan på bruttomarginaler och rörelseresultat. Det blir dock en större utmaning att överträffa våra målsättningar med nuvarande valutakursnivåer, säger Wesc:s vd Greger Hagelin i pressmeddelandet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.