Storbolagen som tynger börsen

Stockholmsbörsen handlades i en oregelbunden tendens i inledningen på tisdagen, i likhet med de ledande europeiska börserna, i brist på tydlig vägledning från USA och Asien.

Klockan 10.15 var OMXS30 oförändrad till noteringen 977,3. Omsättningen uppgick till 2,1 miljarder kronor.

ABBsteg 1,5 procent till 135:20 kronor. Goldman Sachs har höjt rekommendationen för ABB till köp från tidigare neutral. Aktien läggs även till på Goldman Sachs “conviction buy” lista. Riktkursen höjs till 32 schweizerfranc, motsvarande 222 kronor, från tidigare 28 schweizerfranc.

Utöver det meddelade ABB på morgonen att det lägger bud på brittiska Chloride värt 860 miljoner pund. Chloride är verksamt inom så kallade UPS-lösningar (kraft) och omsatte under räkenskapsåret 2009-2010 336 miljoner pund.

SKFB ökade 1,3 procent till 138:70 kronor,Atlas CopcoA avancerade 0,8 procent till 113:40 kronor ochAlfa Lavalklättrade 1,2 procent till 100:40 kronor. Goldman Sachs har höjt riktkursen för SKF till 181 kronor, Atlas Copco till 152 kronor och Alfa Laval till 144 kronor.

Mer konjunkturkänsliga aktier steg i Asien efter att Ben Bernanke vid en frågestund med Sam Donaldson, journalist på ABC News, under natten mot tisdagen sagt att med tanke på djupet i recessionen så går återhämtningen i “måttlig takt” och i Europa är beslutsfattarna inställda på att undvika en betalningsinställelse i Grekland och på andra håll.

ElectroluxB tappade 0,6 procent till 174:50 kronor,Sandvikvar 0,2 procent lägre 90:75 kronor ochAssa AbloyB backade 0,3 procent till 158 kronor. Goldman Sachs har sänkt rekommendationen för Electrolux till neutral från tidigare köp och Sandvik till sälj från tidigare neutral. Assa Abloy har lagts till Goldman Sachs “conviction sell” lista.

H&MB tappade 1,7 procent till 221:30 kronor. Deutsche Bank har sänkt rekommendationen för H&M till behåll från tidigare köp. Riktkursen sänks till 245 kronor från tidigare 260 kronor. H&M är ett av de starkaste tillväxtbolagen inom konsumentsektorn anser Deutsche Bank, men nedgraderar till behåll då aktien väntas gå i sidled på medellång sikt.

HQföll 20 procent till 55:75 kronor efter att ha meddelat att det stärker kapitalbasen genom att sälja HQ Fonder till Öresund för 850 miljoner kronor. Bolaget återkallar samtidigt den föreslagna nyemissionen om 559 miljoner kronor och avser i stället genomföra en företrädesrättsemission om upp till 1 miljard kronor för att möjliggöra ett återköp av HQ Fonder och säkra den finansiella stabiliteten.

Börserna i New York stängde lägre på måndagen efter ett sent säljtryck och Dow Jones noterades till sjumånaderslägsta. Nedgångarna hänvisades till oro kring den ekonomiska återhämtningen och att den allt starkare dollarn ska försämra konkurrenskraften bland amerikanska exportbolag.

Dow Jones slutade 1,2 procent ned, en försvagning jämfört med vid europeisk stängning då indexet var kring -0,3 procent. S&P 500 stängde med en nedgång om 1,4 procent och Nasdaq Composite tappade 2,0 procent.

De asiatiska börserna var däremot något högre på tisdagen sedan kommentarerna från Fed-chefen Ben Bernanke dämpat investerarnas oro över den globala ekonomin. Nikkei 225 stängde 0,2 procent upp.

Terminshandeln indikerar att börserna i New York kommer att öppna med uppgångar om 0,6-0,7 procent i eftermiddag.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund