Taiwanmobiler ökar 40 procent
TaiwanesiskaHTC(High Tech Computer Corp) senaste försäljningssiffror är glädjande läsning för bolagets hårt prövade aktieägare som sett kursen halveras sedan i somras.
Försäljningen av avancerade mobiltelefoner, så kallade smart phones,under den svårt finansturbulenta månaden oktober ökade nämligen rejält till 16 miljarder taiwanesiska dollar, cirka 4 miljarder kronor, den högsta enskilda försäljningssiffran under en månad hittills i år.
Ökningen är hela 22 procent från motsvarande månad förra året oc h samtidigt en ökning från september 2008 med 16 procent.
Ingen finanskris här inte alltså.
Peter Frölund, DanmarkbaseradNordenchefför HTC kommenterar försäljningen så här:
– Jag tror att det som många tänker är att de inte vill köpa en ny bil eftersom det innebär en stor ekonomisk risk nu under den ekonomiska krisen. Men en touchtelefon är ingen stor eller riskabel investering. Vi räknar med en tillväxt i Norden på 40 procent i år och ambitionen är att nå lika mycket nästa år, säger Peter Frölund.
Vad det betyder i exakta tal eller miljoner kronor vill han inte berätta, bara att försäljningen i Norden år ligger på mer än 200 miljoner kronor.
Enligt Peter Frölund är bolagets uppfattning den att försäljningen av riktigt billiga och riktigt dyra mobiltelefoner kommer att öka under 2009. Telefoner i mellanklassen väntas däremot backa.
HTC har cirka 1 procent av världsmarknaden för mobiltelefoner tillverkar enbart dyrare telefoner – de billigaste kostar från 3 000 kronor. De främsta konkurrenterna är inte bolag somSony Ericsson, SamsungellerLGutanApplesiPhoneoch kanadensiskaRIM:sBlackberry. BranschettanNokiaär störst i världen på alla kategorier telefoner, smarta telefoner likväl som budgetlurar. Nokia har cirka 40 procent av totalmarknaden och hela 70 procent av marknaden för avancerade lurar.
Tillverkare som Nokia och Sony Ericsson använder sig av ett operativsystem i sina telefoner som heterSymbian.
HTC har fram till nu koncentrerat sina krafter på att tillverka telefoner som drivs medMicrosoftsoperativssystem för mobiltelefoner. Från i år splittrar bolaget sina krafter och tillverkar också telefoner som baseras på sökföretagetGooglesAndroid-operativsystem. De nya telefonerna började säljas genomDeutscheTelekomsUSA-nätverkT-Mobile.
-Senast i december kommer Googles telefon till Europa. T-mobile börjar iStorbritannien, säger Peter Frölund.
Googletelefonerna kan, enligt Peter Frölund, börja säljas iSverigenågon gång under 2009. Huvudinriktningen är att de inte ska knytas till en viss operatör:
– Tidpunkten för den första Googletelefonen i Sverige är att det blir premiär någon gång nästa år, säger Peter Frölund.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.