Tråkmånsens ljuva revansch
Ta en titt på börsens vinnarlista de senaste 20 dagarna. Bara tio av nästan 300 börsaktier noterar stigande kurser. Så illa är börsläget.
I det läget känns det bra att kunna presentera en av Stockholmsbörsens absolut bästa aktier: investmentbolaget Lundbergs. Företaget har alla de ingredienser som en placerare bör fråga efter:
o Hög direktavkastning.o Stor substansrabatt.o Fantastiska underliggande tillgångar.o En stark balansräkning.
Tråkig har blivit rik
Investmentbolaget Lundbergs kontrolleras till två tredjedelar av finansmannen Fredrik Lundberg. För ett par år sedan var han en av börsens mest utskällda ägare. Men i takt med att alla finansiella bubblor från it till finans har brustit står Lundbergs som en självklar vinnare. Och aktien, stärkt av de underliggande tillgångarnas utveckling, har gått betydligt bättre än index. Och det bästa av allt: det finns mer att hämta.
Till skillnad från många av de konkurrerande investmentbolagen, exempelvis Industrivärden, Investor och Latour, består Lundbergs endast av aktier som köprekommenderats av Affärsvärlden. Till det kommer en stor välskött fastighetsrörelse.
Största innehavet i Lundbergs är Holmen, som de senaste åren tjänat miljarder på sin produktion av tidningspapper och kartong. Vinsterna i Holmen värderas i dagsläget väldigt lågt av marknaden. Genom åren har Holmen ofta lämnat stora engångsutdelningar, som gått rakt in Lundbergs. Investmentbolag betalar inte skatt på utdelningar, varför vinsterna är skattefria. Med tanke på att skogsbolagets balansräkning är urstark borde det bli en ny engångsutdelning i vår.
Näst största innehavet är fastighetsbolaget Hufvudstaden. Till skillnad från Holmen är det en aktie som inte rosat marknaden under de senaste åren. Bolaget äger endast prestigefastigheter i Stockholm och Göteborg. Direktavkastningen på dessa är inte lika hög som på hus utanför storstäderna, vilket lett till att Hufvudstadens avkastning på eget kapital varit betydligt lägre än konkurrenternas. Men övervärdena är desto större. Om bolaget skulle slaktas i dag och skulderna betalas tillbaka skulle börskursen dubblas.
Tredje största aktien i Lundbergs portfölj är Cardo. Det är ett välskött verkstadsbolag som gör industriportar och pumpar. Nyligen såldes verksamheten inom Cardo Rail, som gör bromssystem till tåg, till ett amerikanskt investmentbolag. Försäljningen gav ett rejält kassatillskott till Cardo, vilket kan leda till en extra utdelning från bolaget i vår.
Strax dags för skörd
Lundbergs äger också aktier i NCC för cirka 750 miljoner. Byggjätten är efter en lång rad bedrövliga år på väg in i en riktig skördeperiod. I år blir det en miljardvinst och aktien handlas under det egna kapitalet.
I Lundbergs finns det också en mindre tradingportfölj liksom en fjärdedel av ägandet i sporthandelsjätten Stadium, som satsar på en börsintroduktion inom 5-7 år.
Lika viktiga som aktieportföljen är Lundbergs egna fastighetsbolag som äger över 150 fastigheter i mellersta Sverige. Fastighetsbeståndet är ett av landets mest välskötta och består till hälften av bostäder och till hälften av kommersiella lokaler. De outhyrda ytorna är knappt 3 procent, vilket kan jämföras med de 10 procent som flera av de börsnoterade fastighetsbolagen visar upp.
Den som köper Lundbergsaktien får alltså tillgång till fyra köpvärda börsbolag och ett stort välskött fastighetsinnehav. Och inte nog med det – tillgångarna kan köpas till 22 procents rabatt. Bättre köplägen än detta är därmed svårt att finna på Stockholmsbörsen. Om aktien rasar? Tja, då finns det både hängslen och livrem. Dels i form av en utdelning på 3-4 procent, dels i form av återköp av egna aktier.Av Simon Blecher
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.