Unomaly: Upptäcker i realtid när it-angriparna smyger sig på
– Under året har vi lyckats öka analyshastigtheten med 500 procent. Det gör att vi bättre kan hantera spikarna i datavolym som uppstår exempelvis vid en överbelastningsattack, säger teknikchefen Göran Sandahl.
I somras fick bolaget in 45 miljoner kronor när EQT Ventures klev in som delägare. Pengarna har i första hand använts till nyrekryteringar. Antalet anställda har gått från nio till tjugofem.
– Vi växer ungefär lika mycket på teknik- och säljsidan.
Gör: Realtidsanalys av it-säkerhet.
Ort: Stockholm.
Startår: 2012.
Anställda: 25.
Oms 2016: –
Riskkapital: 68 Mkr.
Huvudägare: Grundare, EQT Ventures, affärsänglar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.