USA-börserna stängde på minus

Kurserna på New York-börserna sjönk något på tisdagen. Federal Reserve höjde styrräntan med 25 punkter till 4,00 procent, vilket var i linje med marknadens förväntningar. Utvecklingen tyngdes bland annat av en vinstvarning från Dell medan Computer Science var en vinnare sedan Wall Street Journal skrivit att bolaget är på väg att köpas upp.

Dow Jones index sjönk 0,3 procent till 10.407. På den bredare marknaden tappade S&P 500 index 0,4 procent till 1.203 medan Nasdaq Composite index backade 0,3 procent till 2.114. Omsättningen på NYSE uppgick till 2.462 miljoner aktier och på Nasdaq till 1.975 miljoner aktier.

Räntan på den tioåriga obligationen steg en punkt till 4,57 procent. Under tisdagen inkom en del makrostatistik. Inköpschefsindex ISM sjönk till 59,1 i oktober, jämfört med 59,4 månaden innan. Nivån var klart högre än förväntade 57,1. Bygginvesteringarna steg med 0,5 procent i september, i linje med vad ekonomerna på Wall Street förväntat sig.

Dell varnade sent på måndagen att bolaget inte når upp till varken förväntat resultat eller försäljning under det tredje kvartalet. Orsaken är en svagare utveckling än förväntat i USA och Storbritannien. Investmentbankerna har reagerat och sänkt sina rekommendationer för aktien. Bear Stearns sänkte från outperform till peer perform medan UBS justerade ned sin rekommendation till neutral från köp. Aktien föll 8,3 procent till 29,24 dollar under hög omsättning. Dells varning sänkte även halvledarjätten Intel med 3,6 procent till 22,65 dollar.

I tekniksektorn avancerade Computer Sciences, CSC, 13,2 procent till 58 dollar. Affärstidningen Wall Street Journal uppgav att tre private equity-firmor och Lockheed Martin planerar att lägga ett bud på it-jätten värt 12 miljarder dollar. Lockhead Martin tappade 1,0 procent till 59,95 dollar.

Tisdagens stora förlorare var Nabi Biopharmaceuticals vars aktie rasade 71,6 procent till 3,63 dollar under hög omsättning efter att bolaget presenterat negativt resultat från en fas-III studie.

Lucent har upptäckt ett redovisningsfel på 80 miljoner dollar i balansräkningen. Redovisningsfelet ska dock inte påverka resultatet. Aktien föll 3,9 procent till 2,74 dollar. Konsumentproduktbolaget Procter & Gamble presenterade en rapport som var bättre än förväntat. Både utsikterna och resultatet var högre än marknaden förväntat sig. Det räckte dock inte för att hålla aktien på plus, aktien sjönk 1,3 procent till 55,25 dollar. Branschkollegan Colgate-Palmolive kom också med en stark rapport och mötte samma öde, aktien tappade 1,1 procent till 52,36.

McDonalds steg 0,5 procent till 31,77 dollar sedan det framkommit att Vornando Realty Trust uppgett matt man ökat sitt ägande i hamburgerkedjan. McDonalds VD Jim Skinner skrev under måndagen ett brev till franchisetagarna och uppgett att företaget inte planerar att genomföra några större omstruktureringar eller knoppa av sina fastigheter.

Nyhetsbyrån Ticker

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.