USA senarelägger tullhöjningar till 1 augusti

USA väljer att flytta fram sin deadline för höjningen av de ömsesidiga tullarna till den 1 augusti, från den 9 juli.
USA senarelägger tullhöjningar till 1 augusti - Trump
President Donald Trump. AP Photo/Mark Schiefelbein

Detta meddelar president Donald Trump i samband med att USA är på väg att nå handelsavtal med flera länder.

För de länder som inte är på väg att landa ett handelsavtal, kommer de att få ett besked om tullarna fram till den 9 juli, sade Trump på väg tillbaka till Washington efter att ha golfat under helgen, rapporterar Reuters.

Efteråt klargjorde handelsminister Howard Lutnick hur det låg till med tullarna. Han sade att de högre tullarna skulle träda i kraft den 1 augusti, men att Trump “sätter priserna och avtalen just nu”.

Trump skrev senare på Truth Social om att USA från och med på måndag kommer att börja skicka ut brev för att informera länderna om deras tullnivåer.

Tidigare på söndagen sade USA:s finansminister Scott Bessent till CNN:s “State of the Union” att flera stora handelsavtal kommer att offentliggöras under de närmaste dagarna, och tillade att EU-samtalen har gjort goda framsteg.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.