Vinstvarning
Vinstras för Burberry – 1 700 tjänster kan skäras ned

Rörelseresultatet rasade men inte lika mycket som förväntat. Styrelsen föreslår ingen utdelning. Samtliga siffror är preliminära.
Omsättningen sjönk 17,1 procent till 2 461 miljoner pund (2 968). Utfallet kan jämföras med bolagets analytikerkonsensus som låg på 2 457.
Försäljningen i jämförbara butiker minskade med -12 procent (-1), väntat 2.
Rörelseresultatet blev -3 miljoner pund (418), väntat rörelseresultat var -7.
Justerat rörelseresultat uppgick till 26 miljoner pund (418), väntat var 11, med en justerad rörelsemarginal på 1,1 procent (14,1).
Justerat resultat per aktie blev -0,15 pund (0,74), väntat var -0,11.
Ingen ordinarie utdelning föreslås (0,61).
“Den fortsatta stabiliteten i våra kategorier ytterplagg och scarfs bekräftar min övertygelse om att vi har störst möjligheter där vi har störst äkthet. Även om vi verkar mot en svår makroekonomisk bakgrund och fortfarande befinner oss i början av vår vändning, är jag mer optimistisk än någonsin att Burberrys bästa dagar ligger framför oss och att vi kommer att leverera hållbar lönsam tillväxt över tid”, kommenterar vd Joshua Schulman.
Som ett led i vändningen meddelar bolaget att 1 700 roller kan komma att reduceras globalt under tiden för omstruktureringsprogrammet, som är planerat att bli slutfört under 2027.
Företaget gav inte någon specifik vägledning om den uppskattade effekten av amerikanska tullar. Det flaggade för en ”ökning av geopolitiska spänningar som leder till ökade tullrisker jämfört med det centrala planeringsscenariot” som en viktig nedåtrisk.
Burberry, MGBP | 2024/2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | 2023/2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 2 461 | 2 457 | 0,2% | 2 968 | -17,1% |
Rörelseresultat | -3 | -7 | 418 | ||
Rörelsemarginal | 14,1% | ||||
Justerat rörelseresultat | 26 | 11 | 136,4% | 418 | -93,8% |
Justerad rörelsemarginal | 1,1% | 0,4% | 14,1% | ||
Justerat resultat per aktie, GBP | -0,15 | -0,11 | 0,74 | ||
Ordinarie årsutdelning per aktie, GBP | 0,0 | 0,61 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.