Börsgolvet: Dragkampen om Kjell & Co avgjord

Events och emissioner avlöser varandra i Stockholms vårliga finanskvarter. Kjell hoppas på en andra chans, medan Revolut smyger upp i bakhåll på Handelsbanken och en amerikan kortar en hel flock svenska fastighetsbolag.
Börsgolvet: Dragkampen om Kjell & Co avgjord - Börsgolvet
Foooore! Foto: Tomas Oneborg / Fredrik Persson / SvD / TT

Kjell & Co har kämpat med hög skuldsättning och fallande lönsamhet ända sedan noteringen 2021. Dragkamp mellan ägarna har inte hjälpt. Riskkapitalisten FSN verkar försökt hanka sig fram utan nyemission, medan Spotify-grundaren Martin Lorentzons investmentlåda Cervantes, velat tillföra mer kapital.

“Men nu verkar det lossna. VD Andreas Rylander går, det blir företrädesemission, och FSN säljer äntligen så att mer långsiktiga ägare kan ta vid. En chans att få ordning på Kjelle?” frågar sig en pappmugg vitt på vernissage i Hagastaden, som en gång kallades Harald Mix-land.

“Fast mindre ägare var visst inte så nöjda med att FSN knuffade ut en bra VD precis innan de sålde”, säger en torr ost på tandpetare.

En som faktiskt tittat på konsten har bara hört hälften:

“Lorentzon? Tror inte ens tech-folket på tech längre, utan går in i hederliga grejer?”

Men det näringslivs-etablissemang som samlats i Skeppsholmens avsakraliserade kyrka, köper fortfarande biljetter till tech-tåget. Där syntes Sven Hagströmer, Lundberg-arvtagerskan Katarina Martinson och Christer Gardell Sana Labs väckelsemöte om AI. Alla tre är investerade i det hajpade bolaget, som vid sidan av en förhoppningsvis-kommande-profit ska göra en 90-talare och ge AI gratis till 2,3 miljoner anställda inom offentlig sektor.

Peter Carlsson stod i dörren också. Bra eller dåligt omen?” frågar en ofrälst i församlingen.

“Karma-Carlsson. Hörde att han startat mjukvarubolag med Siddhart Khullar, som inte bara satt i ledningen under Northvolts konkurs, utan började arbeta på Lehman Brothers två dagar innan den utlöste global finansiell härdsmälta”, säger en toppluva i mörkret.

Men fler tror på nyladdning av Northvoltare.

“Tidigare finanschefen Pia Aaltonen-Forsell kliver in i samma roll hos Finnair”, säger en råraka och läser högt vad hon sagt till Norran:

”Starka balansräkningar och finansiell disciplin ha alltid varit viktiga för mig.” Rårakan sätter lingonen i halsen av skratt.

Vilar en Revolut-revolver mot tinningen på svenska banker? I år öppnar den brittiska fintech-jätten ett kontor som ger svenskt IBAN-nummer och kan erbjuda allt ifrån lönekonto till bolån. Siktet är inställt på en miljon kunder i år, och tre miljoner till 2030.

”Det tog ett par minuter att skaffa ett konto utan att lämna soffan. Med avgifter som ofta är en pittance i jämförelse med bankjättarna. Kan bli tuff konkurrens inte minst för Handelsbanken, där digitaliseringen blivit en serie ingen vill se ett till avsnitt av”, messar en medlem ur gen-Z.

En annan liten revolver riktas mot svenska fastighetsbolag: Hållen av quant-investerarna Arrowstreet Capital.

“De blankar rubbet. SBB, Cibus, Catena, Balder, Nyfosa, Castellum, Logistea, Fabege och Pandox. Vad vet deras algoritmer som inte vi vet?” frågar sig en Tuborg på Tranan.

En cortado på Sempre riktar kritik mot Evolution:

“Glansdagarna är förbi. En Ebitda-marginal på 70% imponerar förstås. Men hög lönsamhet fungerar ju som en honungsburk för konkurrenter. Det är en värdefälla trots den optiskt låga värderingen. Analytiker ligger för högt och prognoserna behöver komma ned rejält.”

En ex-biotechanalytiker har fortfarande ögonen på investmentbolaget Flerie:

“Det handlas till substansrabatt på 20%. Om någon månad kan man lösa in aktier till kontanter som motsvarar substansvrädet 30 juni. Kan bli en hygglig trade.”

Tobii rusade över 20% efter Q1-rapporten i veckan. Många investerare verkar tro att emissionsrisken är som bortblåst.

”Problemet är att i princip all vinst försvinner igen efter Q2 eftersom Tobii tappar intäkter från en förvärvad verksamhet nu när deras licensavtal går ut och inte kommer att förlängas. Exklusive engångseffekter är fria kassaflödet fortsatt svagt och dessutom ska de göra en skatteåterbetalning på 80 mille i Q3. Stay away!”

Till sist, för den som behöver något nytt och (o)fräscht till Spotify-listan: Håll utkik efter låten Finansfylla med Carl von Epa, som släpps snart. Den handlar om Anders Borg och, låt oss kalla det, luftfartsindustrin.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du allt från Börsgolvet

Annons från Curasight