Avsnitt 11: Svarta lådor och korthus

I detta avsnitt har Börsplus roterat programledare, Mikaela Idermark inleder och därefter följer en dryg halvtimma med djupdykning ned i senaste tidens analysskörd tillsammans med kollegorna Peter Benson och Daniel Svensson. Vi diskuterar bland annat Intrum Justitia, VBG, Serneke, Magnolia och Resursbank.
Avsnitt 11: Svarta lådor och korthus - 7cf24a02-d641-4dbe-a5aa-d24b049f33cbfitcroph450q80upscaletruew800sf26cb8cf47a392d53415eada4e559b7ef3231d05

SvD Börsplus poddcast där Börsplusteamet turas om att diskutera bolag och aktier som vi analyserat och släppt till våra prenumeranter. Podden är ett komplement till Börsplus analystjänst och här lyfter vi våra färska analyser och resonerar kring våra slutsatser. Ibland bjuder vi in en och annan spännande gäst.

Vi avrundar med att besvara läsarfrågor om Börsplus portfölj, som går att följa på Shareville. Aktieportföljen startades den 30 december 2015 med 100 000 kronor som ligger på en depå hos Nordnet.

Vi besvarar frågor som:

Vad letar vi efter för bolag och vilken risknivå har portföljen?

Är det tänkt att läsarna ska härma Börsplus portfölj? Hur är det tänkt att jag ska använda Börsplus portfölj?

Portföljen innehåller riktiga pengar, vem får vinsten?

När görs förändringar i portföljen?

Hur kortsiktiga investeringar gör Börsplus portfölj?

Lyssna på avsnittet här:

Lyssna på tidigare avsnitt:

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.