Affärsvärlden slopar säljrådet för Upsales Technology, intar en neutral hållning
Mjukvarubolaget Upsales har ett utmanande år i ryggen. Aktien är nu ned över 40 procent sedan Affärsvärlden gav ett säljråd i våras. Aktien värderas nu till 16 gånger rörelsevinsten bakåtblickande.
“Efter kursfallet slopar vi vårt säljråd och intar en neutral hållning. Kan Upsales få fart på tillväxten igen så kan aktien säkerligen få revansch”, skriver tidningen i en kommentar på onsdagen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.