Portföljen: Lugnet före rapportstormen

Efter en stark sommar blev september en lugn månad för Börsplus portfölj med en utveckling i linje med index, oförändrat. I oktober lär Q3-rapporterna bryta stiltjen.
Portföljen: Lugnet före rapportstormen - 776cb7f0-f606-4f45-803f-971bdd46d165fitcroph450q80upscaletruew800sb4d09e4af8b68488167a834964a12db30103e232

Ny månad betyder att vi tar en titt i Börsplus portfölj för att se hur det artar sig. Resultatet för september blev inget att hurra för med en utveckling kring noll men det var förvisso likartat för OMXS30-index. Sedan årsskiftet är portföljen upp cirka 25 procent till dags datum.

De i särklass bästa aktierna under september var Moberg Pharma och BIMObjects vilka avancerade 30 respektive 16 procent.

I Moberg-fallet börjar konturerna av ett värde på forskningsportföljen nu ta form. Konkret ingick bolaget avtal om en framtida produkt för marknaden i Kanada. BIMObject steg kraftigt efter att Hexagon sålt en stor post i bolaget till Roburs fond Ny Teknik.

På minuskontot var det inga aktier som stack ut lika mycket. Coor (-7 procent) samt ALM Equity, Byggpartner och Global Gaming (alla -5 procent) var de största förlorarna. Vi noterar inga särskilda nyheter bakom detta.

Månaden bjöd på ett par nya innehav. Dels investerade vi i Eniros konvertibellån (ENRO kV 1) till cirka 75 procent av nominellt värde.

Här tror vi chansen är rätt hygglig att få full återbetalning och samtidigt bra ränta – trots att Eniro inte är något särskilt vinstrikt bolag. Men tiden till förfall är kort (april 2020) och fram till dess bör bolaget klara sig.

Det andra nya innehavet var en mindre post i ScandiDos som utvecklar stödsystem för strålterapi. Här behöver tillväxten ta fart och bolaget få trovärdiga finanser. Inget av detta känns omöjligt mot bakgrund av den fina kund- och partnerlistan.

Vi är dock inställda på att det kan krävas en nyemission på resans gång.

Nu väntar oktober vilket innebär att utvecklingen för årets tredje kvartal börjar rapporteras av.

Först ut av våra portföljbolag är Ework som kommer med sin Q3-rapport redan nästa vecka. Här har ledningen flaggat för att den investeringsfas som pressat lönsamheten något går mot sitt slut. Det blir intressant att se om det syns i siffrorna. Vi räknar på lite sikt med att ökande rörelsemarginal ska ge ett större bidrag till vinsttillväxten än under 2017-18.

De andra portföljbolag som lämnar rapport under månaden är följande:

Bolag Rapportdag
Ework 10-okt
NCC 16-okt
Axis 18-okt
Swedbank 23-okt
Coor 24-okt
Bulten 25-okt
Nokia 25-okt
Bilia 26-okt
Autoliv 26-okt

Några blir extra intressanta. NCC till exempel släpper sina preliminära siffror redan 16 oktober i samband med att den nya ledningen presenterar sin översyn av byggjätten. Att detta resulterar i nedskrivningar är givet men hur stora återstår att se. Om NCC kan göra troligt att allt är på borden kan det bli starten för en uppvärdering av bolaget.

Nokia är en annan het potatis. Halvårsrapporten var usel med bruttomarginaler som kollapsade. Ändå behöll bolaget sina ambitiösa prognoser för 2018. En vinstvarning hänger i luften. Kanske lika bra att få det avklarat i Q3:an? Mycket går annars Nokias väg, som till exempel utrullningen av 5G och problemen för konkurrenterna från Kina att sälja i väst.

Som vanligt håller vi koll på portföljbolagen och skriver rapportkommentarer om de flesta – så håll utkik i inboxen framöver.

Om aktieportföljen

Aktieportföljen startades den 30 december 2015 med 100 000 kronor som ligger på en depå hos Nordnet.
Depån kan följas via tjänsten Shareville och när depån avvecklas kommer avkastningen skänkas till välgörenhet.

Flera av aktieinnehaven återfinns även i skribenternas privata aktieportföljer vilka alltid redovisas öppet.

Syftet med aktieportföljen är att vara en inspiration för privatsparare som dock alltid måste fatta egna beslut på egen risk. På längre sikt syftar portföljen också till att vara en måttstock för att kunna bedöma och utvärdera SvD:s aktieanalyser.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.