Nu tar Börsplus en vecka ledigt

Så har juli kommit och vi på Börsplus passar på att ladda batterierna ett par dagar och är tillbaka på fredag den 7 juli igen med veckans krönika. Nästa vecka drar rapportsäsongen igång med färska halvårsrapporter från SEB, JM, Netent och många andra. Då är vi tillbaka i full kraft med nya analyser!
Nu tar Börsplus en vecka ledigt - a4efdbf9-0523-4cd3-871a-abf3c6457e87fitcroph450q80upscaletruew800s030af91bec4e6635d06e0172f391d11b59270433

Ps…du missade väl inte förra veckans analys på Scandi Standard? Vi synade bolagets miljardaffär på Irland och gillade det vi såg. Sedan dess har insiders köpt på sig mer aktier för runt 1 Mkr och aktien gått upp 15 procent. Finns det mer att hämta i kycklingbolaget? Länk till analysen finns här intill.

Om Scandi Standard var förra veckans vinnare så var Nobina förloraren. Kursen föll 5 procent efter en svag rapport och är nu ned ganska rejält sedan vårt köpråd i maj (fast man har fått lite utdelning under tiden också). Kvartalsresultatet var svagt och visst finns lite oro nu när en ny vd är på väg in. Men långsiktigt kan nuvarande kurser vara bra ingångsläge. Bilda din egen uppfattning genom att läsa vår analys. Länk finns här intill.

Somriga hälsningar,

Börsplus-gänget

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.