Beijer Ref
AFV: Köp hett kylbolag

KÖP Det Malmöbaseade kylbolaget Beijer Ref är på flera sätt är vinnare när det gäller att utnyttja affärspotentialen i växthuseffekten och den globala klimatuppvärmningen.
EU:s regelverk sätter fram till 2030 stegvis stopp för nära 80 procent av de kylsystem som innehåller köldmedier som driver växthusgaser. I oktober förra året beslutade dessutom en FN-konferens att fasa ut växthuspotenta hydrofluorkarbonbaserade (HFC) köldmedier.
– 90 procent av EU:s kylanläggningar är berörda, säger vd Per Bertland till Affärsvärlden. Bertland bedömer att det handlar om miljoner system där de flesta troligen byts ut helt och hållet.
Enbart under den kommande treårsperioden, 2018–2020, ska tre tiondelar av EU:s kylanläggningar bytas ut eller byggas om. För Beijer, som är störst i Europa på kylanläggningar, ser det ut att bli jackpot.
Årets vinst betalas visserligen till cirka 28 gånger pengarna, men nya förvärv, tuffare miljökrav och expansion utanför Europa sänker snabbt värderingen. Rekommendationen blir att ta rygg på vd Per Bertland som har aktier för en kvarts miljard kronor, större delen av sin privata förmögenhet, i Beijer Ref. Riktkurs 347 kronor.
Detta är en kortversion av Glödhet kylbransch. Prenumeranter kan logga in och läsa hela artikeln här.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.