Analytikernas nya aktieråd

Dagens rekommendations- och riktkursförändringar innefattar flertalet uppdateringar på ett medicinteknikbolag. Efter att bolaget på torsdagen delårsrapporterat höjer Morgan Stanley och Swedbank sina rekommendationer för aktien medan Jefferies väljer att sänka.

———————————————————————-

Bank:                

Bolag      
Ny       (Gammal)           

———————————————————————-

Handelsbanken:

Stora
Enso           

Köp                 

(Minska)

Jefferies:

Elekta               

Underperform        

(Behåll)

Morgan
Stanley:

Elekta               

Övervikt,
85 SEK    

(Jämvikt,
75,30 SEK)

Swedbank:

Elekta                

Köp, 90 SEK         

(Neutral, 95 SEK)

———————————————————————-

Handelsbanken höjer rekommendationen för skogsbolaget Stora Enso till köp, från tidigare minska. Det framgår av ett marknadsbrev på fredagen.

Jefferies sänker rekommendationen för medicinteknikbolaget Elekta till underperform, från tidigare behåll. Det erfar SIX News.

Morgan Stanley gör tvärt om och höjer rekommendationen för Elekta till övervikt, från tidigare jämvikt. Riktkursen dras samtidigt upp till 85 kronor, från tidigare 75,30 kronor. Det framgår av en färsk uppdatering från banken.

Även Swedbank uppgraderar sin rekommendation för medicinteknikbolaget. Elekta höjs till köp från tidigare neutral. Riktkursen sätts samtidigt ned till 90 kronor från tidigare 95 kronor. Det framgår av en dagsfärsk analys.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.