Barnevik fick folk att gråta

Det är Marcus Wallenberg som bestämmer i Investor, inte Percy Barnevik. Och Barnevik avslöjar att utrensningarna i sfärens styrelser rörde upp starka känslor. ”Vi hade folk som grät”.

Det och mycket annat framkommer i ett stort porträtt av dynastin Wallenberg som den amerikanska tidningen Fortune publicerar i sitt senaste nummer.

Där valsas den hos utländska kolorerade affärsmagasin så populära historien om den mäktiga och hemlighetsfulla finansfamiljen som styr över flera av världens största företag. Om den dynamiske gammel-Marcus och utmaningarna som den femte generationen Wallenberg, Marcus och Jacob, nu står inför. Om de ska lyckas omvandla gruppen av gamla industriföretag till ett modernt investmentbolag i den nya ekonomin, och så vidare.

Reportern har spisats öppenhjärtiga intervjuer med familjen och sfärdirektörer samt sedvanlig visit till Wallenbergarnas mytiska residens Täcka Udden på Djurgården i Stockholm.

Till Fortune säger Marcus och Jacob Wallenberg att de tidigt bestämde sig för att inte kivas internt, eftersom de skulle vara det lättaste sättet att förstöra familjen.

Ett stort steg var när Percy Barnevik 1997 efterträdde Peter Wallenberg som ordförande. Han började med att byta ut stora delar av styrelserna i Investors sfärbolag, och ersätta dem med nya förmågor, framförallt utlänningar. En hårdhänt process, ��tminstone för dem som fick silkesnöret.

”Det var ganska smärtsamt, för många av de här killarna var (styrelseplatsen) deras fönster mot omvärlden. Vi hade folk som grät”, berättar Percy Barnevik för tidningen.

Sedan Marcus tog över som VD efter Claes Dahlbäck har många ifrågasatt hur mycket han han att säga till om i skuggan av managementmaskinen Barnevik. I Fortune-artikeln dementeras den bilden.

”Det är ingen tvekan om att det är Marcus som är den riktige VDn”, säger styrelsemedlemmen Peter Sutherland, och själv säger Marcus:

”Jag ser Percy och styrelsen som en resurs. Jag pratar med Percy, bollar idéer med honom, vi diskuterar saker. Men det är inte Percy som säger åt våra handlare att köpa eller sälja ABB. Det gör jag.”

I artikeln beskrivs Marcus som en nytänkare med genuin tilltro till internet och hur han drivit fram hela Investors satsning på nya investeringar i tillväxtbranscher.

När det gäller de större innehaven säger Marcus Wallenberg till tidningen att han inte vill sälja av de bolag som representerar framtiden, delvis för att cheferna där hjälper Investor att utvärdera och hitta nya investeringar.

En försäljning av aktierna i Astrazeneca och Ericsson är därför uteslutet.

Han säger också att han pratar med Ericssons VD Kurt Hellström varje dag och att han är övertygad om att han kommer att ordna upp problemen.

”De jobbar häcken av sig”, konstaterar han till tidningen.

Schweizaren Martin Ebner som köpt 8 procent av aktierna i Investor, säger att Investor är för stort för att styra och att de antingen måste anställda fler eller minska portföljen.

Enligt tidningen vill Martin Ebner ha en plats i styrelsen. Det dementeras dock till av företrädare för Ebners BZ Gruppe. “Jag vet inte hur tillförlitlig den där tidningen är, men nej, något sådant krav har vi inte ställt”, säger talesmannen Kurt Schiltknecht till Ekonomi24.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight