BNP faller tre procent
2009 blir globalt ett mycket svagt tillväxtår med fallande BNP i de flesta moderna ekonomier. Detta gäller även Sverige, som liksom andra exportberoende, starkt industrialiserade länder, drabbas hårt av tvärniten i den globala industrikonjunkturen.
Det skriver Handelsbanken i uppdaterade konjunkturprognoser, som presenterades på fredagen.
Handelsbanken spår nu att BNP i Sverige, kalenderjusterat, minskar 2,7 procent i år och ökar 0,7 procent nästa år.
Reporäntan väntas ligga på 0,1 procent om sex månader. Om ett år spås en reporänta på 0,1 procent och även om två år förutspås den ligga kvar på 0,1 procent.
Handelsbanken tror att kronan handlas på 10:50 mot euron om sex månader och 10:00 om tolv månader. Mot dollarn är motsvarande prognoser 8:40 respektive 8:33.
Enligt Handelsbankens bedömning var den svenska BNP-tillväxten negativ även under helåret 2008, -0,1 procent, till följd av en mycket svag utveckling i slutet av året i kölvattnet av kollapsen för investmentbanken Lehman Brothers.
Handelsbanken skriver att såväl det globala finansiella systemet som världskonjunkturen i stort drabbades av “hjärtstillestånd” efter Lehman-kollapsen.
“Fallet i global BNP under slutet av 20087 blev därför sannolikt ett av de skarpaste som noterats. De massiva räddningsåtgärder som sattes in i form av finansiella stabiliseringsprogram och räntesänkningar från världens centralbanker har bromsat upp fallet men ännu inte fått full effekt”, skriver Handelsbanken.
Fallande råvarupriser i kombination med stigande arbetslöshet globalt pressar ned inflationstrycket från redan låga nivåer, enligt Handelsbanken innebär det att många centralbanker, inklusive Riksbanken, kommer att följa Federal Reserve och Bank of Japan i spåren och sänka styrräntorna till nära noll.
Handelsbanken ser en “gradvis, måttlig” återhämtning i världsekonomin under 2010. Detta i kombination med finanspolitiska stimulanser och fortsatt låga räntor gör att även den svenska ekonomin vänder upp, men fortsatt stigande arbetslöshet och låg inflation gör att Riksbanken håller kvar styrräntan på mycket låg nivå även 2010, skriver Handelsbanken.
Enligt bankens prognos kommer Federal Reserve att behålla sin mycket låga räntenivå under hela prognosperioden, två år. ECB väntas sänka styrräntan från 2 till 1 procent inom tre månader, och till 0,5 procent inom sex månader och därefter behålla den räntenivån under resten av prognosperioden.
Prognoser (årlig procentuell förändring respektive procent)
2009 2010
BNP – –
BNP (dagjusterat) -2,7 0,7
KPI -0,6 0,0
Öppen arbetslöshet 8,3 10,3
Privat konsumtion -0,8 1,1
Närmast föregående prognos (december)
2009 2010
BNP -1,9 1,4
BNP (dagjusterat) -1,8 1,1
KPI 1,0 0,5
Öppen arbetslöshet 8,0 10,0
Privat konsumtion -0,6 1,1
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.