Börsraset minskar – USA sjunker
Strax före klockan 12 var börsen drygt 6 procent ner men har sedan stärkts något i takt med att de amerikanska terminerna sett något bättre ut.
Swedbank föll kraftigt efter att ha annonserat en nyemission medan Electrolux var en av få aktier som steg sedan bolaget överträffat förväntningarna med sin rapport.
Klockan 13.55 var OMXS30 4,6 procent lägre till noteringen 566,7. Omsättningen uppgick till 6,3 miljarder kronor.
Swedbank A tappade 9,7 procent till 53:75 kronor efter beskedet om att banken avser att göra en nyemission som ska ta in totalt 12,4 miljarder kronor från aktieägarna. Teckningskursen sätts till 48 kronor med villkoret att två befintliga stamaktier ger rätt att teckna en preferensaktie.
Nyemissionen är garanterad till 100 procent av en grupp befintliga aktieägare som kontrollerar 42 procent av det totala antalet aktier i Swedbank.
Swedbanks styrelseordförande Carl Eric Stålberg sade vid de påföljande telefonkonferenserna att bankens utdelningspolicy om att betala ut 40 procent av resultatet efter skatt ligger fast. Han medger dock att teoretiskt sett skulle utdelningen på 4:80 kronor för varje preferensaktie kunna radera ut utdelningen för stamaktierna, men ser inte detta som troligt i närtid.
Bland de andra bankerna föll SEB A med 11,6 procent till 57:25 kronor. Enligt en analys från Merrill Lynch på måndagen kan SEB behöva ett kapitaltillskott på 16 miljarder kronor. Merrills scenario förutsätter att andelen osäkra lån i den baltiska regionen kommer att öka till 33 procent och att den ekonomiska avmattningen i Norden kommer att bli värre än under 2002-2003.
Nordea backade med 9,3 procent till 59:20 kronor och SHB A sjönk med 5,2 procent till 124 kronor. SEB Enskilda har tittat närmare på några av de svenska bankerna och sänkt Nordea till sälj från tidigare behåll och rekommendationen för Handelsbanken till behåll från tidigare köp.
Carnegie rasade med hela 48 procent till 15 kronor och utökade därmed fredagens nedgång på 34 procent, som kom efter att bolagets rapport innehöll en reservering för befarade kreditförluster om 1 miljard kronor. Under morgonen kom nyheten att Carnegie beviljats 1 miljard kronor i kredit från Sveriges Riksbank och krediten har beviljats i avvaktan på att den svenska statens garantiprogram för banker ska införas.
Vidare rapporterar E24 att Handelsbanken har dragit in sina kreditlinor till Carnegie och att SEB överväger att göra detsamma.
En av få storbolag som steg var Electrolux vars B-aktie noterades 4,2 procent upp till 55:75 kronor. Bolaget redovisade ett resultat före skatt exklusive jämförelsestörande poster som var 28 procent bättre än SME:s konsensussammanställning. Även nettoomsättningen överträffade förväntningarna.
Electrolux upprepade helårsprognosen om ett rörelseresultat mellan 3,3 och 3,9 miljarder kronor och något senare förtydligade sig bolaget i en kommentar till Nyhetsbyrån Direkt.
– Vi ska kunna klara oss i det här spannet men det blir naturligtvis inte i den högre delen utan i den nedre delen. Det är så många saker som förändras just nu så det är väldigt svårt att lämna en marknadsutsikt. Det är ett stort prognosintervall för det är en stor osäkerhet, sade Hans Stråberg.
En viss ljusning märktes också inom valda delar av skogssektorn där den fortsatt stärkta dollarn bidrog positivt. Holmen B steg 0,3 procent till 209 kronor och Stora Enso R var 2,1 procent upp till 62:25 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.