Chefsstrateg: ”Marknaden oroad över ekonomisk tillväxt”
Dow Jones Industri-index avancerade 0,2 procent till 13.366. På den bredare marknaden föll S&P 500 index 0,2 procent till 1.503 samtidigt som Nasdaq Composite index var ned 0,6 procent till 2.545. Omsättningen var 2.859 miljoner aktier på NYSE medan motsvarande siffra på Nasdaq var 2.086 miljoner. Tioårsräntan steg 1 punkt till 4,69 procent medan trettioåringen höjdes 1 punkt till 4,85 procent.
“Dagens marknad är mycket av en upprepande marknad där sentimentet är oroat över den ekonomiska tillväxten”, sade Jim Paulsen, chefsstrateg på Wells Capital Management och tillade att “de aktier som är upp är mer av den defensivare arten”.
De tre stora fordonstillverkarna var i fokus efter att DaimlerChrysler meddelat att bolaget säljer 80,1 procent av aktierna i förlusttyngda Chrysler för 7,45 miljarder dollar kontant. Köpare är Cerberus Capital Management. DaimlerChrysler ökade 2,6 procent till 84,04 dollar. Aktien har dessförinnan stigit med omkring 30 procent förväntningarna om en avyttring av USA-enheten.
General Motors, GM, gick samtidigt fram 3,9 procent och Ford steg 4,1 procent. Enligt Bloomberg News har Fords grundarfamilj för avsikt att minska sitt innehav i bolaget. Magna International sjönk 2,7 procent till 81,70 dollar. Bolaget fanns med som en intressent på Chrysler. Ett par andra tunga aktier hjälpte till att få industriindexet på plus för dagen. Caterpillar steg 1,8 procent, Honeywell ökade 1,6 procent och AT&T avancerade 1,1 procent.
Ingen makrostatistik presenteras på måndagen. Ett stort fokus på Wall Street ligger på statistiken avseende KPI för april, som är viktig läsning för inflationen, och som inkommer under tisdagen.
Telekombolaget Nokia ådrog sig ett stort intresse efter att bolaget höjt sin prognos för marknadsandelen inom mobiltelefoner under det andra kvartalet. Marknadsandelen var 36 procent i det första kvartalet och Nokias tidigare prognos var en oförändrad andel i det andra kvartalet. Aktien stärktes 3,6 procent till 25,96 dollar. Svenska Ericsson var samtidigt upp med 1,7 procent till 38,20 dollar.
Tyska Merck KGaA sålde sin generikaverksamhet för 6,7 miljarder dollar till Pittsburgh-baserade Mylan Laboratories. Det sammanslagna bolaget har cirka 10.000 anställda. Ett sammanslaget bolag hade för 2006 gjort ett EBITDA-resultat på 1 miljard dollar samt haft intäkter på ungefär 4,2 miljarder dollar.
Flera andra bolag har varit inblandade i budstriden men fick se sig besegrade av Mylan. Bland annat var Teva Pharmaceutical samt ett par private equity-bolag intresserade av verksamheten. Mylan Laboratories föll 12,1 procent och Teva avancerade 0,1 procent. Johnson&Johnson stärktes 0,6 procent till 62,61 dollar. Detta sedan en domstol kommit fram till att Teva Pharmaceutical inkräktat på Aciphex, ett läkemedel som marknadsförs av Johnson&Johnson. Teva ökade samtidigt 0,3 procent.
Nyhetsbyrån Ticker
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.