ECB
Coeuré: Svagare globala utsikter
Inflationen återhämtar sig bara långsamt i eurozonen, tillägger den franske ekonomen. Coeuré konstaterar vidare att volatiliteten på finansmarknaderna ökar kreditkostnaden i ekonomin, men han anser inte att volatiliteten hotar den cykliska ekonomiska återhämtningen inom EMU.
De ekonomiska utsikterna omgärdas av nedsiderisker, något som även gäller inflationsutsikterna, enligt ECB-ledamoten som anser att Federal Reserves besked om oförändrad styrränta bekräftar de risker som finns kring den globala ekonomin.
ECB och Fed kommer att förbli på olika penningpolitiska banor, bedömer Benoit Couré vidare.
Under gårdagen uppgav ECB i en ekonomisk rapport att en genomgång av den senaste tidens ekonomiska data, ECB:s senaste tjänstemannaprognoser och en preliminär utvärdering av den senaste tidens marknadsfluktuationer pekar på en fortsatt, men något svagare, ekonomisk återhämtning i euroområdet och en långsammare ökning i inflationen jämfört med tidigare förväntningar.
ECB:s ordförande Mario Draghi nämnde redan vid presentationen av centralbankens nya ekonomiska prognoser vid det förra penningpolitiska beskedet den 3 september att det hade tillkommit nedsidesrisker efter att prognoserna sammanställdes.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.