D. Carnegie förvärvar HBS II

D. Carnegie & Co har träffat avtal med ägarna till Hyresbostäder i Sverige II (HBS II), vilka förvaltas av Obligo Investment Mangement, om en sammanslagning av deras respektive fastighetsportföljer. Det framgår av ett pressmeddelande.

 

I mitten av april aviserades att förhandlingar pågick mellan parterna.

Avtalet genomförs genom att D. Carnegie & Co förvärvar HBS II, inklusive dess fastigheter och förvaltningsorganisation. Förvärvet är baserat på ett underliggande värde om 6.560 miljoner kronor för fastigheterna i HBS II och del av betalningen kommer att ske genom emission av 26 miljoner vederlagsaktier i D. Carnegie & Co.

Uppgörelsen inkluderar vidare en säljarkredit på 200 miljoner kronor, kontanter samt konvertibla skuldebrev motsvarande 1.020 miljoner kronor.

De nuvarande ägarna till HBS II kommer efter transaktionen att vara betydande aktieägare i D. Carnegie & Co med cirka 35 procent av kapitalet. Efter genomförd transaktion kommer D. Carnegie & Cos banklån fortsatt understiga 60 procent av bolagets fastighetsvärden.

D. Carnegie & Co blir det största noterade renodlade bostadsfastighetsbolaget i Sverige, med ett fastighetsbestånd på cirka 9.500 miljoner kronor, och cirka 12.000 lägenheter i och runt Stockholm och Mälardalen.

Bolaget kommer att hålla en extra bolagsstämma med anledning av affären.

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.