Danske Bank: God idé att öka risken vid geopolitiska händelser

Danske Bank tror på en mer expansiv penningpolitik än vad Federal Reserve flaggat för, och anser att investerare bör våga öka risken i portföljen vid nedgångar orsakade av geopolitiska händelser.
Danske Bank: God idé att öka risken vid geopolitiska händelser - Mideast Wars US Iran
Presskonferens vid Pentagon efter USA:s attack mot Irans kärnvapenanläggningar. AP Photo/Alex Brandon

Fed valde senast att hålla räntan oförändrad, och vid efterföljande presskonferens sade ordförande Jerome Powell att man satt i ett bra utgångsläge med möjlighet att avvakta. Räntebanan visar fortsatt på två sänkningar i år, följt av en till under 2026.

Men enligt Danske Bank finns det “gott om utrymme” för Fed att tillämpa en mer expansiv penningpolitik än så. Danske Banks egna prognos är att Fed sänker i september, och därefter följer med en sänkning per kvartal fram till nästa sommar. Den mjukare penningpolitiken väntas också ge stöd åt tillväxt och aktier under andra halvåret 2025.

Vad gäller geopolitiken framhåller Danske Bank att sådana händelser sällan får några bestående konsekvenser, om man jämfört med historiska tidsmönster.

“En genomgång av geopolitiska händelser sedan 1990 visar att efter 30 dagar har oljepriset i genomsnitt stått 3 procent högre, och ett globalt aktieindex 0,7 procent lägre. Det är även ovanligt att börserna rör sig mer än +/-5 procent i samband med geopolitiska händelser. Det innebär att det faktiskt brukar vara en god idé att öka risken i portföljen i samband med en eventuell nedgång efter en geopolitisk händelse”, skriver banken som behåller övervikt på aktier, med fokus på Europa.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund