Detta kan bli nästa års börsvinnare

Frida Bratt, sparekonom vid Nordnet, tror på cykliskt nästa år, speciellt med exponering mot någon av de rådande megatrenderna.
– Ett exempel på ett sådant bolag är ABB, som gynnas av ökad efterfrågan på automation, digitalisering och förnybar energi. Det blir intressant att se om nye vd:n Björn Rosengren lyckas decentralisera organisationen och skapa en mer entreprenörsinriktad struktur, och om man med det också kan lyfta marginalerna. Sedan har vi ju också försäljningen av Power Grids. Alfa Laval utvecklar produkter för effektivisering och minskad energiförbrukning, vilket är intressant ur hållbarhetsperspektiv, samtidigt som bolaget är en stabil utdelare. Detta ska dock inte tolkas som köpråd, utan aktier jag tycker ska bli spännande att följa, säger hon.
Hon gillar även skog, då hon ser en uppvärderingstrend av skogsbestånd. Som exempel ger hon SCA, Stora Enso med flera.
Joakim Bornold, sparekonom vid Söderberg & Partners, tror mer på bolag inriktade mot personbilsbranschen.
-Om vi nu får en vändning i konjunkturen så tror jag på bolag som SKF Autoliv och Volvo. Personbilsbranschen är inne på sitt tredje år av avmattning och vi börjar se tecken på en viss återhämtning vilket kommer gynna underleverantörer. Volvo med en stark kassa och eventuellt aktieåterköpsprogram skulle med en stärkt konjunktur i ryggen kunna stärkas en hel del.
Johanna Kull, sparekonom på Avanza tror dock mer på hållbarhetstrenden.
Vilka tror du kan vara börsvinnare 2020?
– Bolag verksamma inom förnyelsebar energi och andra typer av gröna lösningsbolag.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.