Skog
Kris för kartongtillverkare: ”Nästa kvartal blir nog en katastrof”
Afv:s analytiker Otto Klaar ser dock köpläget i krisen: "Då ser dagens värdering för Billerud jättelåg ut."


Den 17 juni tystnade kartongmaskinerna. Efter 160 år stänger finska Metsä Board fabriken i centrala Tammerfors.
Kartongmarknaden är iskall. Utbudet är stort, konkurrensen stor och efterfrågan låg. USA-tullarna har dessutom kastat ett skimmer av osäkerhet över en industri som är helt beroende av export.
Men trots krisen får skogsägarna bättre betalt än någonsin för virket.
“Samtidigt som priserna på själva kartongråvaran har utvecklats dåligt så har priset på skogsråvara gått upp till rekordnivåer. Det har varit en väldigt dålig kombination”, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Handelsbanken.

Svenska bruk kan tvingas stänga
Finska skogsindustribolag är särskilt hårt drabbade. Fram till krigsutbrottet kunde de vända sig till Ryssland för billig skogsråvara. Nu måste de i stället importera virke från Sverige eller Baltikum.
“Men det får ju ringar på vattnet. Svenska bruk drabbas också eftersom Finlands skogsindustri måste köpa mer från Sverige”, säger Kopfer.
Finns det risk för att bruk kommer att tvingas stänga även här?
“Ja, det gör det ju. Kostnadsläget för nordisk skogsindustri får inte vara för högt jämfört med konkurrenterna. För då riskerar den att slås ut. Det är en fara faktiskt.”
Billerud hårt drabbat
Hårdast drabbade är skogsindustribolagen som saknar egen skog.
“Metsä och Billerud är ju de klassiska för de har egentligen inte någon kudde heller i form av skogsägande”, säger Kopfer.
Ett annat svenskt exempel, som kanske har den största krisstämpeln, är Rottneros. Den anrika tillverkaren levererar massa åt kartongindustrin, men aktien har kraschat och är ned 68% sedan årsskiftet. Anställda har varslats om uppsägning, massabruket i Vallvik håller sommarstängt och 300 Mkr har tagits in i en räddningsemission.
Men även skogsägande bolag som Holmen, SCA och Stora Enso drabbas. Och någon ljusning finns inte i sikte.
“Det är tunt i den positiva vågskålen fortfarande. Det brukar det ju vara när konjunkturen är svag. Men skillnaden är att lågkonjunktur har varit så utdragen den här gången vilket inte hör till vanligheterna”, säger Kopfer.
“Om man tittar på kartongtillverkarna så har vi inte sett någon ljusning där. Tvärtom – det var många som flaggade för en mycket tuff marknad här i andra halvåret”, fortsätter han.
Ser du köplägen någonstans?
“Nej, det är svårt”, konstaterar Kopfer.
Afv:s analytiker Otto Klaar satte dock nyligen köp på Billerud.
“Det ser tufft ut för Billerud och nästa kvartal blir nog en katastrof. Förr eller senare lär dock läget normaliseras och då ser dagens värdering för Billerud jättelåg ut”, säger han.
“Eskalerat överutbud”
Billeruds VD Ivar Vatne uppgav i rapporten för det andra kvartalet att USA-tullarna “orsakar ett eskalerat överutbud på marknaden”.
Christian Kopfer lyfter att konkurrensen i allt högre utsträckning kommer från Sydamerika, som har betydligt billigare skogsråvara. Den kortfibriga råvaran från eukalyptusträd har tidigare inte utgjort något hot. Barrved är långfibrigt och har historiskt varit mycket bättre för kartongtillverkning.
“Det har varit den nordiska skogsindustrins fördel”, säger Christian Kopfer och fortsätter:
“Men de som gör produkter numera av kortfibrig eukalyptusråvara blir bättre och bättre på att även göra kartongliknande material.”
“Existentiellt hotade”
Avkastningen på bundet kapital är för dåligt idag för kartongtillverkarna, menar Kopfer.
“Det finns en enstaka här och var som tjänar pengar. Men i grunden är avkastningen på kartongmaterial i Europa för dålig om man tänker på det kapitalet man binder. Det är inte hållbart.”
Men även andra segment går svagt. Den finska jätten UPM-Kymmene har till exempel aviserat flera nedläggningar av pappersbruk.
Christian Kopfer menar också att mindre sågverk i Skåne ligger risigt till.
“Sågverken i södra Sverige mår absolut inte bra. De betalar de högsta timmerpriserna och är existentiellt hotade med de här timmerpriserna skulle jag säga”, säger han.
Läs också: Billerud: Dålig spänst i kartongmarknaden
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.